logo Facebook
i slova jsou činy

RRTV: Český rozhlas porušil zákon vysíláním pořadu na Vltavě

07. září 2018 05:00 / autor: Jan Mrzena

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání na svém jednání tento týden seznámila se stížností na pořad „Vitajte v dúhovej krajine: Príbehy z Juhoafrickej republiky“ odvysílaný na programu ČRo Vltava 5. srpna mezi 13 a 14 hodinou. Pořad obsahoval citace z knihy Kabelo 'Sello' Duikera, popisující sexuální akt mezi dvanáctiletým prostitutem a jeho zákazníkem. Rada se domnívá, že tento pořad mohl ohrozit fyzický, psychický nebo mravní vývoj dětí a mladistvých, a proto upozornila Český rozhlas na porušení zákona, který ukládá povinnost podobné pořady mezi šestou hodinou ranní a desátou večerní nevysílat.

Stížností na vysílání Českého rozhlasu tentokrát obdržela víc. Jedná se o komentář Apoleny Rychlíkové k akci Klimakemp odvysílaný v rámci pořadu Názory a argumenty 10. července na ČRo Plus, kde měly údajně zaznít na nepravdivé informace o zásahu policie na uvedené akci. Rada požádala rozhlas o stanovisko.  Dalším podnětem byl dopis nakladatelů v záležitosti pořadu „Ahoj! aneb Na počátku byla voda!“ vysílaného 7. července dopoledne na Vltavě. Tento podnět odložila, zatímco Rada českého rozhlasu tento pořad opakovaně kritizovala, protože podle několika jejích členů se jedná o pornografii. V té souvislosti apelativně doporučila vedení Českého rozhlasu, aby se vysílání mezi 6 a 22 hodinou vyvarovalo nevhodných vulgarit. Další stížnosti se týkaly údajně neobjektivního informování o summitu SelectUSA na webu irozhlas.cz, údajného propagandistického vysílání Radiožurnálu v souvislosti s informováním o hrdinských činech proti invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 a odvysílání (dez)informace, že během invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa přilétly do Prahy letouny typu Antonov, v rámci relace Studio 68. I tyto podněty rada odložila.

Diskuse okolo pořadů Vltavy jsou v poslední době poměrně časté. Jde o novou a netypickou situaci. Objevují se spekulace, zdali nesouvisí s blížícím se termínem hodnocení ročního fungování nové podoby stanice. Možná by stálo za to spočítat, kolik dětí a mladistvých poslouchá rozhlas a kolik literární pořady na Vltavě.