logo Facebook
i slova jsou činy

RRTV: TV Barrandov opět porušila zákon (v únoru a v březnu)

10. září 2018 05:00 / autor: Jan Mrzena

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání upozornila minulý týden Český rozhlas na porušení zákona kvůli vysílání pořadu „Vitajte v dúhovej krajine: Príbehy z Juhoafrickej republiky“. Podrobnosti zde:

http://www.ceskamedia.cz/clanek/105414/rrtv-cesky-rozhlas-porusil-zakon-vysilanim-poradu-na-vltave

Rada vydala také dvě upozornění na porušení zákona TV Barrandov kvůli odvysílání pořadů Kauzy Jaromíra Soukupa.  Jedná se o Kauzy vysílané 21. února s tématem privatizace společnosti OKD a Kauzy vysílané 7. března na téma hospodaření České televize. V obou případech rada své rozhodnutí vysvětlila – v pořadu byly prezentované pouze názory jednoho účinkujícího a nebyl poskytnut žádný prostor k vyjádření oponentních názorů a protiargumentů. Televize tak neposkytla objektivní a vyvážené informace nezbytné pro svobodné vytváření názorů.

Rada upozornila TV Barrandov na porušení zákona i na minulém zasedání. Jednalo se o podobný problém - v pořadech byl prostor pouze pro názory účinkujícího, žádný prostor nedostaly oponentní názory a protiargumenty. Rada dospěla také k závěru, že TV Barrandov před prezidentskými volbami zvýhodnil pouze jednoho kandidáta.

Na 14. zasedání rada projednala 41 bodů programu. Vyhodnotila 16 stížností diváků a posluchačů, vydala pět upozornění na porušení zákona, rozhodla o zahájení jednoho řízení o přestupku a uložila dvě pořádkové pokuty.

Příští zasedání rady bude 18. a 19. září