logo Facebook
i slova jsou činy

Česká televize zveřejnila plán předvolebního vysílání

11. září 2018 05:00 / autor: Jan Mrzena

Česká televize zveřejnila plán předvolebního vysílání. Ten vychází z obecnějších Pravidel předvolebního a volebního vysílání. Pro veřejnoprávní televizi je klíčové, aby sehrála férovou informační roli, která nepoškodí žádnou z kandidujících stran, koalic a hnutí, a současně zprostředkuje veškeré dění v tomto období. Musí naplnit nejen zákon o České televizi a zákon o rozhlasovém a televizním vysílání, ale i vlastní Kodex. Chce proto poskytnout divákům široký informační servis, obsáhlé regionální zpravodajství a diskuse z Prahy, Ostravy a Brna, ale i debaty z obcí, jež získaly v uplynulých třech letech titul Vesnice roku. V předvečer voleb bude televize vysílat Volební finále s devíti zástupci politických stran a hnutí. „V období před komunálními a senátními volbami naplno využijeme všechna naše regionální studia, která budou podrobně mapovat předvolební dění ve svých spádových oblastech. Zároveň nabídneme sérii šesti speciálních debat, kterých se zúčastní lokání politici, ministři, zástupci státní správy i kandidáti na primátory. Zaměříme se v nich jak na konkrétní problémy, kterým čelí největší české metropole, tak na to, s jakými výzvami a lokálními problémy se potýkají menší obce,“ vysvětluje ředitel zpravodajství České televize Zdeněk Šámal.

Jak uvedla Michaela Zahrádková z tiskového oddělení České televize, v debatách z Prahy, Brna a Ostravy se představí vždy jedenáct zástupců subjektů, které usilují o post primátora. Zváni budou především na základě výsledků nezávislého výzkumu volebního potenciálu. Česká televize pak odvysílá i tři diskuse z obcí, které byly v uplynulých letech oceněny titulem Vesnice roku, z Heřmanova na Vysočině, Kašavy na Zlínsku a Krásné na Chebsku. V těchto debatách budou o problémech, které nejvíce tíží menší obce, diskutovat starostové a místní zastupitelé se zástupci státní správy, akademiky, odborníky z praxe i místními obyvateli.

Předvolební vysílání České televize završí 4. října ve večerních hodinách pořad Volební finále, ve kterém bude o vztazích mezi celostátní a regionální politikou diskutovat devět zástupců politických stran a hnutí. Kritériem k jejich účasti v tomto pořadu budou především výsledky trackingového výzkumu, který pro Českou televizi realizuje nezávislá výzkumná agentura Kantar CZ.

Mezi prvním a druhým kolem voleb do Senátu pak budou do kontinuálního vysílání ČT24 zařazovány duely kandidátů postupujících do druhého kola.

Podrobné informace o podobě předvolebního a volebního vysílání České televize jsou zveřejněny v Pravidlech předvolebního a volebního vysílání, kterými se Česká televize bude až do konce průběhu voleb řídit. Pravidla jsou k dispozici na webových stránkách ČT.