logo Facebook
i slova jsou činy

Šíří Ministerstvo zahraničních věcí nepravdivé informace?

10. října 2018 05:00 / autor: Jan Mrzena

Situace na Ministerstvu zahraničních věcí není úplně stabilní. Patrně se projevuje dlouhodobá krize okolo jmenování klíčového ministra ve vládě Andreje Babiše. V kauze odsouzení českého řidiče kamionu za údajné pašování migrantů, o které v poslední době informovala většina českých médií, došlo dokonce ke zkreslování informací.

Ministerstvo zahraničních věcí bývá oporou českých občanů v nouzi v zemích EU i v celém světě. V nouzi se evidentně ocitl i řidič kamionu Jiří Sagan z Kladna. Byl zadržen a odsouzen ve Francii za údajné pašování migrantů, jeho trest má být 18 měsíců. Ministerstvo sice deklaruje, že i v tomto případě chce Saganovi pomoct, avšak informace, které do médií vypustila tisková mluvčí novinářům píšícím o této kauze, dostávají vůli ke skutečné pomoci do zcela jiného světla. Jestli jde o nedorozumění, problém rozklíženého ministerstva anebo záměr?

Tisková mluvčí MZV novinářům tvrdila, že se odsouzený řidič jmenuje Šagan, narodil se na Slovensku a měla mu být zajištěna advokátka ze Slovenska. To vypadá jako nezdařila „fake news“. Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU – ČSL) veřejně vyzval tiskovou mluvčí, aby se k případu přestala vyjadřovat. „Když jsme z úst mluvčí ministerstva zahraničí slyšeli, že taťka se má jmenovat Šagan, má být narozený na Slovensku a měl mít od svého španělského zaměstnavatele nějakým zázrakem zajištěnou advokátku aspoň ze Slovenska, byli jsme v naprostém šoku. Opětovném, protože to, jakým způsobem s námi celou dobu ambasáda jedná, je pro nás vyloženě noční můra,“ říká Kristýna Kotoučková, dcera pana Sagana, která několikrát volala na konzulát a prosila o pomoc s otcovým případem. Že byly prosby opakované a nešlo jen o jeden hovor krátce po zatčení, dokládá rodina maily a nabízí i výpis hovorů.

„Jirka se narodil v Kladně a od firmy měl zajištěného advokáta, Francouze. Jediná Slovenka, která se v případu objevila, byla překladatelka při zatčení, která vše velmi špatně tlumočila přes telefon. To vím, protože mi pak také volala a informovala mě o zatčení. Jirka mi jinak při posledním hovoru 5. července stihl říct jen to, že se k němu chovají šíleně, jako kdyby měl být nějaký mafián z Čečny a ne Čech. Pak ho vzali do vazby a od té doby jsme s ním nemohli mluvit. Věznice totiž naše žádosti zamítla a zpět poslali i balík, kde bylo jen teplejší oblečení,“ vysvětluje Gabriela Kotoučková, družka Jiřího Sagana. Médiím poskytla kopie rodného listu a všechny další dokumenty k případu.

Ministerstvo zahraničí údajně dostalo potřebné podklady minulý týden. „Dokumentaci od rodiny a původního právníka jsme už minulý týden posílali na ministerstvo zahraničí a věřil jsem, že česká diplomacie panu Saganovi pomůže. Jednáme maximálně transparentně a momentálně jen žádáme, aby mohlo dojít k telefonickému hovoru mezi panem Saganem a jeho rodinou, protože pro paní Gabrielu by cesta do Francie byla vzhledem k jejímu zdravotnímu stavu příliš náročná,“ doplňuje europoslanec Tomáš Zdechovský, který se rodině ze své pozice snaží pomáhat.

Rodina chce do vězení poslat dopis. „Formulář k odvolání jsme Jirkovi do vězení dostali na poslední chvíli, a to ještě velice složitě přes sociální pracovnici ve vězení, kterou kontaktovala francouzsky mluvící sekretářka ředitele firmy TransManolet, pro kterou Jirka pracuje. Kdybychom se měli spoléhat jen na pomoc konzulátu, Jirka by neměl šanci odvolání podat včas i přes medializaci případu. Celkově nám zatím ohledně kontaktu nabídli jen to, abychom Jirkovi do vězení poslali dopis,“ sděluje Gabriela Kotoučková dodává, „od sociální pracovnice alespoň vím, že je Jirka v pořádku.“ Ministerstvo zahraničí v této věci zatím příliš nepomohlo.

Vypouštění nepravdivých nebo překroucených zpráv přes média je nebezpečné. Je jedno, jestli se jedná o kroky Donalda Trumpa, Miloše Zemana nebo o problém českého občana ve vězení ve Francii. Pokud nejde o čirý amatérismus autora vypuštěné informace, je nasnadě otázka, kdo a proč má zájem na šíření nepravdy. V případě Ministerstva zahraničních věcí a jeho pomoci českému občanu v jiném státě, který sedí ve vězení a nemá možnosti běžné právní obrany ani běžné komunikace s rodinou, radši zůstanu u neprofesionality mluvčí resortu. Jiné vysvětlení by zavánělo neochotou fungovat v základních principech, pro které je toto ministerstvo zřízeno.