logo Facebook
i slova jsou činy

Tomáš Martínek: Václav Klaus na školském výboru zmiňoval, že Česká televize je národní televize nemůže si dovolit něco proti poslancům

11. listopadu 2018 13:00 / autor: Monitor

Na začátku března vznikla petice Braňme média veřejné služby. Byla to jedna z reakcí na inaugurační projev Miloše Zemana a na jeho návod jak odvolat stávající Radu České televize v TV Barrandov. Petici podepsalo 18 tisíc lidí a petiční výbor jí poslal do Senátu. Horní komora se peticí zaobírala až na podzim. Z iniciativy Jiřího Oberfalzera (ODS) zorganizovala 23. října veřejné slyšení. Česká média přinesou informace z vystoupení některých hostů.

Místopředseda volebního výboru Poslanecké sněmovny Tomáš Martínek (Piráti): "Jsem rád, že jsem se mohl zúčastnit této iniciativy a že tady tato iniciativa vůbec je. Je důležité si připomínat, co jsou to média veřejné služby i to, že nezávislost a objektivitu ve veřejnoprávním prostoru potřebujeme. Chtěl bych vám popsat nějakou současnou situaci, která je v Poslanecké sněmovně.

Tam se tím primárně zaobírá volební výbor, který projednává nejen volbu členů rad, ale schvaluje i výroční zprávy veřejnoprávních médií. Teď se už dlouho na plénu sněmovny žádná zpráva neschvalovala, protože hodně z nich je „zaparkováno“ právě v následujícím programu této schůze. Když se probírá výroční zpráva, ať už jakákoliv ve volebním výboru, tak se většinou stává to, že proti zprávě se postaví poslanci SPD, což se vždycky očekává. Jsou to osoby, které prostě nesouhlasí s nějakou objektivitou ve zpravodajství. Chtějí prosadit své zájmy. Občas se k nim přidají také poslanci z KSČM. V poslední době se stává situace např. taková, když se na posledním výboru projednávala zpráva o hospodaření České televize, tak ji nepodpořil ani předseda výboru za ANO, pan Berkovec, což už je docela varovná zpráva. Z toho hlediska, že se tady dost možná něco chystá...

Nasvědčuje tomu i to, že výbor pro vědu a vzdělávání, který vede Václav Klaus ml. z ODS, si vzal „na svoje triko“ při posledním jednání také mimo jiné zprávu televize ohledně publicistiky na ČT:D, tedy vysílání pro děti. Podle mě něco takového – na plénu sněmovny – minimálně do doby, než to projedná expertní orgán, kterým je RRTV, vůbec nepatří. Z toho, co se tak stalo, spíše vyznívá, že to má zanést nějakou pseudo záminku pro jednání na plénum sněmovny. Touto situací, která se projednávala i na školském výboru, kde pan Klaus, já jsem si to poslechl, on tam zmiňoval věci, jakože Česká televize je národní televize, už to nepokrytě říkal, že si nemůže dovolit něco proti poslancům. Podle mě vůbec nezná pojem – veřejnoprávní. Přitakávala mu k tomu Majerová Zahradníková, poslanci ANO, poslanci SPD, poslanci KSČM. Doopravdy není zrovna ta situace ve sněmovně dobrá...

Ve středu večer by se měl sejít volební výbor, který bude projednávat rozpočet RRTV a mj. by se měl zabývat tím, čím se zabýval výbor pro vzdělávání. Opět předpokládám, že ve stejném nebo podobném složení dojde ke schválení nějakého usnesení, které by mohlo být zneužito právě ve čtvrtek dopoledne, protože ve čtvrtek dopoledne by se měly schvalovat všechny zprávy mediálních rad; ČT, ČRo, RRTV, ČTK apod. Mám v tuto chvíli obavu, že tato pseudo záminka bude využita pro obhajobu před veřejností, že nějaká ta zpráva nebude schválena, což by samozřejmě mohlo vést k tomu, že dojde k odvolání členů rady následně, pokud projde nějaký proces.

Mohu tady říci, že my – jako Piráti – žádní extrémisté nejsme. Rozhodně nevidíme žádný důvod k tomu, aby tady vzniklo něco jako druhé „BoboTV“ nebo něco takového. Rozhodně budeme podporovat schválení zpráv. Ani jediný Pirát se nezdrží u nějaké takové zprávy. Rozhodně si nepřejeme, aby se to dělo v demokratické společnosti, aby se tady nějaké mocenské skupiny snažily převzít rady a aby ovládly nějaký mediální veřejný prostor, který je placen námi všemi, pouze ve svůj prospěch. Jak jsem naznačil, může se to teoreticky stát.

Pokud bychom potom měli rady plné Petrů Štěpánků, což je asi to, co si představuje hnutí ANO – podle toho, koho nominuje do mediálních rad, tak by to rozhodně pro Česko dobrá zpráva nebyla. Možná pro zajímavost bych chtěl zmínit, že Česká televize, i když nechci být jejím stoprocentním zastáncem, jsem k ní kritický; je tam mnoho věcí, které se mohou zlepšit, transparentnost by mohla být lepší. Jsou tam další chyby, které by rozhodně mohly být lepší... Ale i tak je zpravodajství ČT považováno 65 % lidí ze nejdůvěryhodnější v Česku, zatímco druhé nejlepší zpravodajství komerční televize má pouze 17procentní důvěryhodnost. I toto o něčem svědčí. Není sice Česká televize dokonalá, ale určitě je tím nejlepším, co tady v tuto chvíli máme. Rozhodně bychom si to neměli nechat vzít. Doufám, že lidi a voliči to případně neodpustí těm, kdo to dopustí. To je za mě – možná trochu šokující, ale byl bych samozřejmě rád, kdyby tady pan předseda z ODS také promluvil se svými kolegy. Protože v tuhle chvíli to vypadá, že i oni se podílejí v Poslanecké sněmovně trošku na té zámince pro to, aby k tomu mohlo dojít... "