logo Facebook
i slova jsou činy

Místopředsedkyní RRTV zvolena Jana Kasalová

12. listopadu 2018 05:00 / autor: Jan Mrzena

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání zvolila novou místopředsedkyní Janu Kasalovou. Funkci zastávala do října Milada Richterová, nominovaná TOP 09, které skončil mandát. Janu Kasalová je členkou rady od 30. června 2014, nominovalo ji ANO.

Rada se mimo jiné seznámila s analýzami zpravodajských a publicistických pořadů odvysílaných na programech České televize, Novy, Primy a Barrandova v období před volbou prezidenta ČR. O dalším upozornění na porušení zákona na TV Barrandov jsme informovali v sobotu. Zatímco k analyzovanému vysílání v České televizi a na Nově rada neměla připomínky, FTV Primu požádala o stanovisko k některým pořadům a zahájila s ní správní řízení. Přestupku se Prima mohla, podle rady, dopustit odvysíláním pořadu Česko hledá prezidenta 23. ledna. „Diskutovaná témata (držení zbraní, zmírnění protikuřáckého zákona, svoboda slova a její omezování a problém migrace) byla v úvodu příslušné části debaty uvedena příspěvky zpravodajského charakteru, které obsahovaly nedoložená tvrzení, jednostranná vyjádření mluvčích i hodnotící promluvy redaktorky. Vybraná témata byla prezentována jednostrannou optikou a způsob jejich rámování více korespondoval se známými postoji Miloše Zemana, v tomto smyslu mu tak pořad poskytoval výhodu,“ zdůvodnila rada rozhodnutí.

Rada uložila napomenutí společnosti Andy-auta kvůli přestupku. Autobazar porušil podle rady zákon o ochraně spotřebitele zadáním reklamy, která je nekalou obchodní praktikou. „Reklama je způsobilá podstatně narušit ekonomické chování spotřebitele, kterému je určena, nebo který je jejímu působení vystaven, ve vztahu k výrobku nebo službě,“ zdůvodnila rada rozhodnutí. Reklama byla odvysílána opakovaně na Radiu Beat. Autobazar může v budoucnu za podobně chování dostat pokutu až 5 milionů, a to i opakovaně. Rada zahájila tři správní řízení o odnětí licence se společností AMC Networks Central Europe s.r.o. Společnost nezahájila vysílání na programech Sport4 Czechia and Slovakia, Sundance TV FR a Sport M do jednoho roku od udělení licence.

Na 18. zasedání rada projednala 46 bodů programu. Vyhodnotila 29 stížností diváků a posluchačů, vydala šest upozornění na porušení zákona a rozhodla o zahájení třech řízení o přestupku. Příští zasedání rady bude 20. a 21 listopadu.