logo Facebook
i slova jsou činy

Co nás čeká tento týden?

07. ledna 2019 05:00 / autor: Jan Mrzena

Začíná první celý lednový týden v roce 2019. A rovnýma nohama skočíme do mediální cvrkotu. Už dnes je uzávěrka přihlášek do interního výběrového řízení na šéfredaktora – šéfredaktorku prestižní stanice Český rozhlasu Vltava.

Zítra má svou lednovou schůzi Rada České tiskové kanceláře. Její svolání bylo ovlivněno pozváním, které radní dostali od předsedy podvýboru pro svobodu slova a média Poslanecké sněmovny Leo Luzara (KSČM). Podvýbor s radou chce diskutovat o „Ochraně svobody slova“. Podvýbory mají jednání uzavřené, ale poslanec Tomáš Martínek (Piráti) navrhne, aby právě tato diskuse byla veřejná. Rada ČTK bude mít svou schůzi už dopoledne, podvýbor začne v pravé poledne.

Ve středu má svou první letošní schůzi také Rada České televize. Bude se zabývat především činností divize Nových médií a přípravou Výroční zprávy o činnosti České televize v roce 2018. Zprávu má podle zákona předložit Poslanecké sněmovně ke schválení do konce března. Nutno podotknout, že výročních zpráv veřejnoprávních médií poslancům na stole přibývá, volební výbor je posuzuje, avšak plénum na ně zatím nemá čas.

Čtvrtek je prvním (poněkud netypickým) dnem jednání Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Program schůze neavizuje nic mimořádného, avšak mediální bookmakeři se vsázejí, jaký počet témat se bude týkat oblíbeného bodu programu – TV Barrandov.

V kuloárech sněmovny se bude pilovat termín druhého kola volby nového člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Od října rada není kompletní a poslanci se ne a ne shodnout, kdo by v tomto orgánu měl usednout.

Týden, který právě začíná, by měl naznačit, jestli je na rozhraní politiky a médií zapomenuto předvánoční napětí. Může i naznačit, jestli rok 2019 bude pokračováním roku minulého a bude pokračovat bouřlivé rozdělování společnosti, anebo jestli bude líp.