logo Facebook
i slova jsou činy

Zdeněk Duspiva: STÁT POČÍTÁ S 350 MILIONY NA INFORMAČNÍ KAMPAŇ

18. února 2019 13:00 / autor: Jan Mrzena

Předseda Národní koordinační skupiny (zřídila ji vláda pro první vlnu digitalizace v letech 2008 - 12) Zdeněk Duspiva je jeden z mála expertů kteří mohou porovnávat průběh první a druhé vlny digitalizace. Co všechno tehdy NKS dělala? „Ta role byla základní. To znamená koordinovat a řídit celý proces přechodu na digitální vysílání,“ připomněl Zdeněk Duspiva. „Týkalo se to tehdy skoro 80% televizních diváků a byla to relativně technicky komplikované změna. Bylo nutné k tomu upravit mediální legislativu a vypořádat se s financováním toho procesu, protože byl vynucený. Ve finále byl výhodný pro diváky, ale byly s tím spojeny velké náklady operátorů i televizí.“ Důležitá byla také masivní informovanost diváků.

Tehdy se předpokládalo, že vládou schválené dokumenty měly garantovat pro televize i diváky dlouhodobou stabilitu technologie, změny se očekávaly nejdříve po roce 2025. Ovšem už v roce 2012 rozhodla Mezinárodní telekomunikační unie na Světové radiokomunikační konferenci WRC, že bude umožněno mobilním operátorům využívat pásmo 700 MHz. Právě toto pásmo po přechodu na DVB-T2 pozemní televizní signál v celé Evropě opustí. Rozhodl o tom Evropský parlamentu Rady EU 17. května 2017. „Druhá vlna digitalizace je ještě víc vynuceným procesem. V roce 2016 vláda připravila strategii pro přechod na DVB-T2, který je relativně komplikovaný a jehož výsledkem bude uvolnění pásma 700MHz, to bude použito pro další mobilní internetové služby,“ shrnul Zdeněk Duspiva. „Je tam opět nutná doba souběhu přechodových a finálních sítí, proto vznikl technický plán přechodu, jak vlastně se bude s těmi kmitočty hospodařit.“ Při první vlně digitalizace bylo zmenšeno frekvenční pásmo pro bezplatný přenos pozemního televizního vysílání o 20%, druhá vlna přinese zmenšení o dalších 30%. Oproti době analogové se tak pásmo zmenší o 43%.

Jaký je aktuální stav přechodu na DVB-T2? „Zatím vše běží podle plánu. Brzy diváky čeká vypínání dosavadního standartu, už konci letošního roku a na začátku roku příštího,“ vysvětlil Zdeněk Duspiva, „Informační kampaň však stále neběží pod dohledem a koordinací státu. Stát počítá s náklady kolem 350 milionů a zatím, asi díky obměnám ve vlád, procedura výběrového řízení na dodavatele té kampaně prodlužuje. Ten poslední termín zatím uvažuje o druhém čtvrtletí letošního roku, kdy by měla být ta soutěž vypsaná.“

Jaká je aktivita Babišových vlád v přechodu na DVB-T2? Proč je pro občany České republiky zásadní a co z tohoto standartu budou mít koncoví uživatelé? Je řešeno financování procesu a jaké zkušenosti mají s přechodem na DVB-T2 v zahraničí? Samostatnou kapitolou je digitalizace rozhlasového vysílání. Jak jsou na tom komerční rádia? Jak pokračuje ve vysílání v DAB+ Český rozhlas? Celý rozhovor Jana Mrzena se Zdeňkem Duspivou můžete otevřít právě zde!