logo Facebook
i slova jsou činy

Malé televize – co Čech, to muzikant

17. března 2017 15:00 / autor: Irena Ryšánková

Tento text se zabývá přehledem „menších českých televizí“. Protože ale lze jen těžko do jednoho textu shrnout veškeré lokální a nikové televize, které najdete v kabelových či satelitních sítích, píše autorka jen o těch výraznějších. Pokud některou opomněla, jde to jen a jen na její hlavu. Jakékoliv další podněty uvítá.

Startovním výstřelem televizního podnikání a otevřením televizního trhu nebyl vznik stanice Premiéra, ani nástup Novy. Byla jím digitalizace DVB-T1. Digitalizace, kterou táhla veřejnoprávní Česká televize a komerční televize ji usilovně a bezúspěšně brzdily (náklady jsou náklady). Zprovoznění multiplexu totiž otevřelo dveře konkurenci. Nevídaně. Velké televize přinutilo k masivním investicím, k zásadní programové změně a specializaci jednotlivých kanálů. Protože v dálkovém ovládání televize byl rozdíl mezi kanálem Nova a kanálem Pohoda pouze číslo předvolby, které se u malých televizí hůř pamatuje. Proto jsou stále velké televize velké a malé televize malé…

Při letmém pohlédnutí na současné malé televizní stanice se zdá, že stále platí ono „co Čech, to muzikant“. Nejlépe rockový.
Ať už jde o stanici Rebel ostravského mediálního mága Radima Pařízka, která vysílá rock.
Pokračovat můžeme stanicí Fajnrock, od roku 2015 přejmenovanou na Slušnej kanál. Ta má dokonce v Praze i vlastní hospodu. Slušnej kanál hraje rock a metal a cílovkou je, posdle vlastního vyjádření, divák mezi patnácti až pětašedesáti.
Pro ty, kdo nemají na rock nervy, vysílá stanice Retro, zaměřující se na hudbu 70-90 let, čili diváky středního věku. Provozuje ji Hudební televize s.r.o. , za níž stojí Pavel Attel a Jiří Němeček, zakladatelé hudební stanice Óčko.
Speciální, až bizarní, ale zjevně ekonomicky výhodnou je stanice Šlágr Karla Peterky a hudebního vydavatelství Česká muzika . Šlágr se profiluje jako „československá lidová televize“, která hraje opravdu všechno. Dechovku, pseudolidové písně, známé písně v moderních úpravách. A hlavně teleshoppingovým způsobem prodává hudební nosiče. Stanice má mnoho studiových vstupů. Evidentně nikoliv drahých. Ale u diváků mají úspěch. Sesterkou stanicí Šlágru je pak Country No 1, která oddělila folk a country. Stanice expandovala na Slovensko jako „Šláger TV“

Majitel výše jmenované stanice Rebel vlastní i stanici Relax, která k sobě stáhla účinkující typu Pavla Novotného či Jiřího Krampola či nejrůznější jihoamerické telenovely. V době, kdy si ji při psaní tohoto textu pustila jeho autorka, byla na obrazovce věštkyně ze společnosti „Vědmy s.r.o“ (fakt, že si vědmy založily s.r.o je poměrně zajímavý, snad nezkrachují). Bohužel, pod vědmou běžel kraul, upozorňující na to, že za každou započatou minutu spojení zaplatí volající 70 korun a to i v případě, že nebude spojen do studia. Škoda.

Zřejmě nejvýraznější stanicí kabelových a IPTV sítí je CS Film, patřící Československé filmové společnosti Jana Jurky a Leoše Pohla. Koncept stanice, totiž vysílat českou a slovenskou tvorbu, je vynikající a program vynáší na světlo mnoho filmů, které by jinak zůstaly zapomenuty. "Druhý program" této televize, Horor Film netřeba komenovat. Jen je třeba podotknout, že ve dne je to dětský program CS mini... KinoSvět pak vysílá dokumenty různých žánrů.

Pro milovnice módy je tu pak poněkud unylá Fashion TV, česko-slovenská televize o módě, jejíž jedinou majitelkou je podle rejstříku Gabriela Drobová.

Na hranici existence se pak potácí stanice Mňam o vaření. Původně ji provozovala CE Media, která je ale v insolvenci. Nyní ji vysílá SßP Broadcasting. Navzdory tomu, že stanice Mňau, která rovněž patřila k portfoliu, dopadla nevalně, plánuje ředitel Pál Milkovics ještě sesterské stanice Kutil, Trhák (o slevách) a MUDr. (raději se neptat).

Takže, raději se neptejte, o čem jsou televize, o kterých raději ani nepíšu.