logo Facebook
i slova jsou činy

Co nás čeká tento týden?

11. března 2019 05:00 / autor: Jan Mrzena

Začíná týden, který hodně napoví o vývoji některých mediálních maličkostí. Už zítra má své pravidelné zasedání Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. V poslední době rada uděluje jako sankci hlavně „upozornění na porušení zákona“. Ta sankce sice neznamená žádnou pokutu, ale není možné se o její správnost soudit. Takže minutová reportáž ve Zprávičkách, porno na Vltavě i nedodržování podmínek licence vysílání a manipulativní diskusní pořady na soukromé televizi byly „oceněny“ stejným „trestem“. V osudí stížností a podání toho má rada na stole hodně. A je to pestré. Ve čtvrtek odpoledne se výstupy ze zasedání dozvíme z tiskové zprávy RRTV.

Ve středu bude volit Poslanecká sněmovna (podle aktuálně zveřejněného programu) dva nové členy Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Poslanecké kluby nominovaly pět kandidátů – Milana Boušku (ODS), Miladu Richterovou (TOP 09), Ladislava Jakla (SPD), Vadima Petrova (ANO) a Olgu Ulrichová (Piráti). Ve středu proběhne i volba dvou členů Rady českého rozhlasu. Volební výbor poslal do finále Tomáše Kňourka, Jana Krůtu, Davida Soukupa, Ilju Racka, Martina Vychopně a Zošu Vyoralovou. Jestli se poslancům po devíti měsících zase někoho do některé z mediálních rad zvolit, nebo budou potřebovat druhé kolo volby se dozvíme už ve středu odpoledne.

Do třetice – ve středu má pátou letošní schůzi Rada České televize. Radní se seznámí s tím, jak dopadlo neauditované hospodaření veřejnoprávní televize v minulém roce a rozdají si kompletní pracovní verzi Výroční zprávy o činnosti v roce 2018 k poslednímu posouzení před jejím definitivním schválením.

Ve čtvrtek bude pokračovat v Poslanecké sněmovně schvalování Výroční zprávy o činnosti České televize v roce 2016. Při jednání o této zprávě 31. ledna diskutovalo ke všemu možnému, co se veřejnoprávní televize týká, mnoho poslanců. Většinu názoru jsme zveřejnili na Českých médiích. Diskusi nakonec přerušil časový limit tehdejšího programu sněmovny. Jestli poslanci zprávu schválí nebo neschválí se dozvíme už ve čtvrtek v poledne. Faktem zůstává, že předseda vlády Andrej Babiš po rušné diskusi o zprávě ČT na svém účtu napsal: "Jak asi víte, v březnu se budou ve Sněmovně projednávat Výroční zprávy Česká televize. I když jsme vůči ČT často kritičtí, a řekli jsme to i jejich řediteli u nás na klubu, požádám poslance hnutí ANO, aby se nepřipojovali ke KSČM a SPD a hlasovali PRO schválení všech Výročních zpráv." Na programu je však pouze první ze čtyř výročních zpráv České televize, které jsou zaparkované ve sněmovně. Za tři týdny tam přibude další.