logo Facebook
i slova jsou činy

Digitální Chulimanga...

22. března 2017 15:00 / autor: Miroslav Pýcha

K dnešnímu pokračování úvah na téma digitálního rozhlasu mě inspiroval článek na portálu českého rozhlasu, v němž byla kromě jiného též informace o vstupu slovenského rádia Best FM do digitálního multiplexu firmy RTI. Rozhodl jsem vnést trochu veselosti do tohoto příspěvku a doufám, že se za to čtenáři nebudou na mě zlobit. A hlavně, že se to nedotkne autora zmíněného článku, kterého si jinak velmi vážím.

Na téma digitálního rozhlasu čítávám většinou jen "oslavné" řekněme až aktivisticky nekritické články o tom, co a jak nám všem (tedy hlavně posluchačům) tato "převratná" technologie DAB přinese. Když jsem se však dočetl, že cit.: "Jako obrazové informace (slideshow) je vysíláno logo stanice", chtělo se mě v tu chvíli zvolat bombaaaááa! No a na závěr článku pak zazněla zcela bezvýznamná zmínka o tom, že kromě zařazení nového programu dojde i ke snížení datových toků u veřejnoprávního media. Inu to se tedy posluchač poměje! Již vidím zástupy lidí, jak si běží koupit nový DAB přijímač, nejlépe s nějakým větším barevným displejem, aby si každý mohl prohlížet logo rozhlasové stanice. Inu pokrok nezastavíš.

Poslední dobou používám pro podobné případy spíše zvolání Chulimanga! Pro Ty, kteří netuší, co to Chulimanga znamená (stejně jako já jsem to do nedávné doby netušil také) uvádím - jedná se o světoznámou rockovou kapelu z Džibuti, která se na našem území proslavila zejména svojí skladbou jménem Kingžaba. Více pro rozuzlení pojmu Chulimanga zde: https://www.youtube.com/watch?v=rlLl0fKbDvA

Inu člověk žije ve světě, kdy je determinován svým prostředím, okolím, v němž se pohybuje, v němž prožívá své příběhy. V okruhu svých známých, mezi lidmi s podobnými názory, podobným pohledem na svět můžeme nabýt dojmu, že to je ten pravý svět. Svět názorů a pohledů na problémy okruhu vlastního mikrosvěta. Inu, jinými slovy: Dneska poslouchá rádio každý. Pak se ale člověk najednou ocitne někde mezi zcela odlišnou skupinou lidí a někdy nestačí žasnout. Pro tyto situace v poslední době používám právě výrazu Chulimanga.

Až doposud je to legrace. Legrací to přestává být, když si člověk uvědomí, jak určitá skupina, či okruh lidí představuje DAB (DAB+) jako skvělou a úžasnou budoucnost rozhlasu. Jak se vyzdvihují jen některé vlastnosti této technologie a nekriticky se přehlíží to ostatní. Jako jedna z vymožeností nové technologie DAB se prezentuje možnost posílání obrazových informací. Ano je to úžasné, je to prima, to FM neumí. Ale proč? Ptá se na to někdo? Chcete od rohlíku, aby se Vás ráno zeptal, jestli ho chcete sníst? A očekává snad někdo od rozhlasu doprovodnou obrazovou informaci? Navíc v době, kdy každý má nesrovnatelně lepší možnosti k uvedenému účelu využít jiné a nesrovnatelně vhodnější technologie? Očekává snad někdo od rozhlasu zasílání obrázků? Na rádiu je právě jeho úžasnou, důležitou a specifickou předností i vlastností, že zaměstnává jen lidský sluch, posluchač při poslechu rádia může řídit, může vykonávat jiné činnosti. To je i to kouzlo rádia, kousek představivosti, fantazie. Pošlete někomu obrázek moderátorky a už si ani nemůžete představovat, jaká asi je. Je hezká? blondýnka? hubená? DAB pošle Slide a máte po fantazii. Ale jak je nyní vidět, ohromující novinkou je vlastně poslat i LOGO stanice. Zde by se chtělo zvolat slovy Felixe Holzmanna: Představte si, no... představte co to digitální rádio umí... Já bych možná "realisticky" za sebe konstatoval, že nikdo asi nepřišel na nic lepšího, co by se tam mělo za obrázky vlastně vysílat...

Dnes jsem se tedy rozhodl napsat příspěvek s trochou nadsázky s odlehčením, ale možná je to z mé strany i snaha o odpověď na jednu z mnoha otázek co se dá od DAB očekávat. Chce někdo více stanic v multiplexu? Chce provozovatel ušetřit? Inu snížíme tedy datový tok. Ale kde je najednou ta vyšší kvalita zvuku? Jako příklad může posloužit současná realita u řady specializovaných TV kanálů, kde se toho moc neděje. Když ale náhodou sedící redaktorka pohne rukou, tak divákovi pozvolně tato ruka "překostičkuje" z jedné strany obrazovky na druhou.

A jak by to tedy mohlo v případném reálném provozu DAB vypadat? Již v minulém příspěvku jsem psal, že žádnou zvýšenou kvalitu zvuku od technologie DAB nelze očekávat, navíc si lze položit další otázku, jaké je opravdu % posluchačů, kteří poslouchají rozhlas na nějaké HI-FI soustavě, kdo v zaměstnání, kdo na přenosné přijímače, kdo v autě, atd. A máme celkem docela jasný závěr, obdobný asi stávajícímu stavu, stavu, který dokumentují i průzkumy v Radio-Projektu. I kdyby tedy ten zvuk v DAB byl opravdu kvalitnější, ocení to možná jen nepatrné procento HI-FI fajnšmekrů. No ale Tito fajnšmekři si ale s pominutím nepustí DAB, ale pro kvalitní poslech hudby si zvolí jiný nosič, či zdroj hudby jako např. CD, DVD, mp3, kde je kvalita i dynamika poslechu opravdu srovnatelně vyšší. A zde mě napadá ještě další otázka: Vždy když si čtu informace o tom, že byl uveden na trh nějaký nový "přelomový" přijímač určený pro příjem DAB rozhlasu, jedná se téměř vždy (tedy z mého pohledu) o jakousi podivnou krabičku, designově obdobnou alternativě přenosných rádií z 50 - 70 let. A k čemu mi tedy na takový "sranda" přijímače bude ta údajná úžasná kvalita zvuku? Možná, že se mýlím, ale já jsem dosud neviděl nabídku k prodeji nějaké HI-FI DAB věže. U audio řetězce, aby si posluchač mohl docenit to opravdovou kvalitu zvuku, musí mít celý audio řetězec podobné parametry - skvělá Hi-Fi soustava + kvalitní zdroj hudby + kvalitní repro-soustavy. Jak bych ale ocenil kvalitní zvuk při poslechu malého přenosného přijímače sám nevím, možná v tom někdo poradí zase mě.

Na závěr opět zvesela: Tu máš čerte krumpáč! Otázka pro všechny posluchače! Jak je to s příjem rozhlasu v autorádiích, tj. příjem při pohybu? Kdo z posluchačů by hlasoval pro FM a kdo pro DAB? Co je pro posluchače v autě lepší, nepatrný výpadek sterea, či zapraskání v přijímači při zhoršení FM signálu, kdy je příjem ale stále možný, srozumitelný, i když je asi méně komfortní? Anebo posluchači ocení spíše 100% výpadek zvuku při příjmu DAB signálu a digitální ticho po dobu nikoliv nevýznamnou, než se opět signál v multiplexu obnoví a dostane nad práh úrovně možného příjmu? K tomu bych možná připomenul i akustický hluk v kabině způsobený jízdou. Co byste volili Vy? Jakou variantu? Já se přiznám, že bych možná při poslechu některých rozhlasových stanic volil raději i to digitální ticho. :-)