logo Facebook
i slova jsou činy

Novým členem RRTV Ladislav Jakl, do RČRo míří Jan Krůta

27. března 2019 17:19 / autor: Jan Mrzena

Dnes v poledne Poslanecká sněmovna ve druhém kole zvolila nový členem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Ladislava Jakla (navrhla ho SPD). Fakticky se členem rady stane až poté, co ho jmenuje předseda vlády na návrh sněmovny. Poslanci ve druhém kole zvolili i nového člena Rady Českého rozhlasu. Stal se jím Jan Krůta. Pro zvolení potřebovali kandidáti v obou dnešních volbách alespoň 82 hlasů. Pro Ladislava Jakla hlasovalo 88 poslanců, jeho soupeř Milan Bouška (ODS) dostal 66 hlasů. Jana Krůtu podpořilo 90 poslanců, jeho soupeř Ilja Racek dostal 60 hlasů. Obě rady jsou v této chvíli kompletní.


Ladislav Jakl je bývalý ředitel politického odboru Kanceláře prezidenta republiky Václava Klause, který také kandidoval v posledních volbách do Senátu za SPD. V té době ho veřejně podpořil Václav Klaus ml. Milan Bouška už v RRTV působil v letech 2009 – 15, byl jejím místopředsedou. Byl také finalistou při volbě generálního ředitele Českého rozhlasu v roce 1999. V současné době pracuje na ministerstvu kultury.


Jan Krůta je textař a spisovatel. Jeho texty zpíval především Dalibor Janda, celkem okolo 80 interpretů a kapel. Mnoho jeho textů odvál čas, ale starší ročníky jistě znají „Říkal si Hurikán“ anebo ještě starší si pamatují „Hastrmane tatrmane melou“. Nominovala ho Tělocvičná jednota Sokol Pořičí nad Sázavou. Ilja Racek je režisér, který řídil Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě a dnes řídi Slezské divadlo v Opavě. Býval také námětkem ministra kultury Dostála a ředitelem Televizního studia České televize v Ostravě. Nominovalo o sdružení Bílá holubice.