logo Facebook
i slova jsou činy

RRTV: Klamavá – nebezpečná – reklama na kanálech televize Jaromíra Soukupa (bude platit pokutu 200 tis. Kč)

12. dubna 2019 05:00 / autor: Jan Mrzena

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání řešila hned několik prohřešků skupiny Barrandov. Nešlo však o porušování licence ani o nadržování v pořadech, především o odvysílání problémových teleshoppingů. V jednom případě dokonce rada udělila pokutu. Pro televizi Jaromíra Soukupa jde o velkou nepříjemnost, protože rozhodnutí rady mohou ovlivnit její příjmy. Ostatně – ty se tenčí měsíc po měsíci, protože skupině trvale klesá sledovanost a zájem obchodních partnerů je tomu trendu přímo úměrný.

Rada pokutu 200 tisíc Kč udělila Barrandov Televizní Studio, protože společnost údajně odvysílala klamavou reklamu na programu Kino Barrandov. Teleshopping Klenot TV tvrdil, že výrobek „Terapeutický prsten dr. Woo“ může odstranit různé tělesné i duševní choroby. Celý teleshopping je koncipován tak, že, „Důsledkem může být případné ohrožení zdraví spotřebitelů, kteří mohou na základě daných informací zanedbat péči o své zdraví, resp. mohou lékařskou péči nahradit koupí daného produktu. To hrozí především u zranitelných skupin spotřebitelů, především starších osob, na které sdělení (vzhledem k nemocem, o kterých hovoří) primárně cílí,“ zdůvodnila pokut rada. Peníze ovšem pravděpodobně aktuálně televize nezaplatí a požádá o přezkum rozhodnutí RRTV soud.

Za vysílání klamavé reklamy upozornila rada i zásadního obchodního partnera televize Jaromíra Soukupa na porušení zákona – například kyperskou společnost Telemedia Interactiv Production Home Limited (Eroskop a opakovaně Linka lásky). Zákon měla porušit i společnost Barrandov Televizní Studio odvysíláním teleshoppingu s motivem „medicinka.cz/ženšen“ propagující doplněk stravy Červený ženšen (Bojdův ženšen), „…vysílatel porušil povinnost zajistit, aby obchodní sdělení týkající se erotických služeb, erotických výrobků a humánních léčivých přípravků nebo doplňků stravy na podporu sexuální výkonnosti nebyly zařazovány do vysílání v době od 06.00 hodin do 22.00 hodin,“ vysvětlila rada.

Rada se také seznámila s třetí Zprávou realizace Strategie rozvoje zemského digitálního televizního vysílání a schválila svou výroční zprávu za rok 2018. Na sedmém letošním zasedání projednala RRTV 40 bodů programu.  Vyhodnotila 24 stížností diváků a posluchačů, vydala 6 upozornění na porušení zákona a zahájila dvě řízení o přestupku.

Příští zasedání RRTV bude 30. dubna 2019.