logo Facebook
i slova jsou činy

Rada stála v roce 2018 Český rozhlas 7,1 milionu

15. dubna 2019 10:48 / autor: Jan Mrzena

Rozhlasová rada zveřejňuje náklady na svou činnost ve výroční zprávě. Přehledně, otevřeně a poměrně detailně. V tomto ohledu je pozitivním lídrem mezi mediálními radami. V roce 2018 dosáhly skutečné náklady 7,1 milionu, rozpočet si původně radní schválili ve výši 8,8 milionu Kč. Všechny nálady na činnost rady jsou hrazeny z rozpočtu Českého rozhlasu. Největší část nákladů spolykají odměny radních a další mzdy včetně povinných odvodů. V minulém roce to bylo 5,9 milionu, přičemž rozpočet počítal s 6,7 miliony Kč. Úspora nastala díky tomu, že sestava radních nebyla kompletní.

Zajímavá je i částka na poradenské služby, která zahrnuje především náklady na vlastní analýzy rady. Právě rozhlasová rada si analýzy pro své rozhodování nechává zpracovávat nejčastěji, i když v poslední době také polevuje. V roce 2018 utratila za analýzy 639 tisíc, v rozpočtu měla připraveno 1,3 milionu Kč. Cestovné rady dosáhlo 290 tisíc oproti plánovaným 350, telefony stály 145 tisíc oproti plánovaným 200 tisícům Kč.

V roce 2018 měla rada celkem 12 veřejných schůzí a dvakrát měsíčně se radní sešli na uzavřeném „pracovním zasedání předsednictva“. Rada má mít podle zákona devět členů, takže tedy po celý rok nebyla kompletní. Všech veřejných schůzí se vedle předsedkyně Hany Dohnálkové zúčastnil Ivan Vodochodský. Dvě absence měli Tomáš Kňourek, Petr Arenberger (z osmi jednání) a Jiří Vejvoda, jedenkrát chyběli Petr Šafařík (z pěti jednání), Zdeněk Mahdal (ze sedmi jednání), Miroslav Dittrich a Vítězslav Jandák.