logo Facebook
i slova jsou činy

DVB-T2? Přechodná ulička k novým obchodním modelům mediálního podnikání

12. května 2019 05:00 / autor: Jan Mrzena

Přechod na DVB-T2 není takové politikum, jako byl přechod na DVBT z analogu. Pochopitelně – koncový uživatel, tedy divák (volič) postupně přirozeně obměňuje svou domácí elektroniku a průběžně se snižuje i počet domácností závislý „pouze“ na terestrickém příjmu. Plán přechodu proto nepočítá s masivní informační kampaní, která by byla srovnatelná s tou před deseti lety. O přechodu proto mluví někdy České Radiokomunikace, někdy komerční televize, někdy Česká televize. Právě probíhající hokejové mistrovství světa je pro veřejnoprávní televizi příležitostí vysílat klip, v němž Robert Záruba a Daniel Stach upozorňují diváky nejen na přechod na DVB-T2, ale i na výhody, které jim Česká televize v novém standartu nabízí – „V současném DVB-T multiplexu jsou programy České televize ve standardním rozlišení, HD kvality se dočkají ti, kdo si pořídí přijímače s podporou DVB-T2.“

Česká televize rozjela investice (nejen) do postprodukčního řetězce, protože dosavadní formát není kompatibilní s novým přenosovým standardem DVB-T2/HEVC. To ovlivní celý výrobní řetězec-od kamerového záznamu a přenosové techniky přes ukládání, zvukovou i obrazovou postprodukci až po odbavení televizních programů do éteru. Odhadované náklady se pohybují okolo 1,5 miliardy. Podobné změny se týkají i výrobních kapacit komerčních televizí. Technologická změna bude obnášet i přípravu na budoucí distribuční mix. A právě různé cesty distribuce způsobují, že Česká televize, Prima a Nova budou divákům v terestrice nabízet různou kvalitu obrazu. Veřejnoprávní televize už bezplatně v DVB-T2 vysílá v kvalitě HD a nic nenasvědčuje tomu, že se to změní v definitivních sítích.

„Vysílání kanálů skupiny Prima ve vysokém rozlišení bude zatím realizováno pouze prostřednictvím smluvních satelitních, kabelových a IPTV operátorů,“ uvedla na konci dubna mluvčí skupiny Gabriela Semová. Diváci v rámci pozemního vysílání DVB-T2 budou moci sledovat zdarma vysílání kanálů Primy v kvalitě SD+. Přenosové kapacity Prima chce použít pro své další kanály. HD kvalitu tak dostanou pouze diváci, kteří si příjem zaplatí. Podobně uvažuje i Nova. Ta terestrické diváky nebude tradičně rozmazlovat vůbec, v DVB-T2 hodlá vysílat pouze v kvalitě SD. U obou komerčních skupin jde o ekonomiku v první řadě. Jejich racionální rozhodnutí zapadá do nezvratné reality-bezplatné terestrické šíření televizního signálu je na ústupu. A standart DVB-T2? Pouze přechodná ulička k novým obchodním modelům mediálního podnikání.