logo Facebook
i slova jsou činy

Kdo zaplatí a kdo ušetří? Česká asociace satelitních operátorů a DVBT2

30. března 2017 15:00 / autor: Monitor

Boj o miliardy ve druhé vlně digitalizace se rozhořel. Česká média přináší názory jednoho z aktérů - České asociace satelitních operátorů. Tři základní informace asociace máte k dispozici právě tady.
Představte si, že se jdete projít do parku. U vchodu ale stojí hlídač a řekne vám, že se tady můžete procházet jen za poplatek. Ostatním kolem vás ale hlídač pokyne, popřeje jim pěkné odpoledne a pustí je zadarmo. Přijde vám to fér? A jak to souvisí s novelou telekomunikačního zákona?

Chystaná problematická novela telekomunikačního zákona mimo jiné obsahuje ustanovení, které zajišťuje přidělení vysílacích kmitočtů Českým Radiokomunikacím (ČRa) a firmě Digital Broadcasting (DB) bezplatně do roku 2030.

Zatímco tyto soukromé společnosti dostanou možnost využívat vysílací kmitočty zadarmo, mobilní operátoři za využívání kmitočtů musí platit. Někdo tedy po parku může pobíhat zdarma a jiný by za procházku v něm měl platit?

Připraví stát sám sebe o 11 miliard?!

A třešnička na závěr? Tím, že stát poskytne soukromým společnostem České Radiokomunikace (ČRa) a Digital Broadcasting (DB) vysílací kmitočty na devět let zdarma, zatímco mobilním operátorům stát spektrum prodává v dražbách, se připraví podle ČASO minimálně o 11 miliard korun!

 

Kvůli přechodu pozemního televizního vysílání ze standardu DVB-T na standard DVB-T2 budou muset čeští spotřebitelé sáhnout na své finanční rezervy. Proč? Čekají je totiž výdaje spojené s nákupem nových televizních přijímačů nebo set-top boxů. Podle odhadů Ministerstva průmyslu a obchodu by na ně mohli občané vynaložit až 5 miliard korun.

O žádné kompenzaci těchto výdajů pro občany ČR se neuvažuje.

Ministerstvo průmyslu a obchodu tvrdí, že přechod na standard DVB-T2 vyžaduje EU. To ale není pravda.

Členské státy EU mají pouze povinnost uvolnit část vysílacího spektra pro mobilní operátory. Nikde ale není určeno, že v souvislosti s tím musí pozemní televizní vysílání přejít na standard DVB-T2 v kombinaci s takzvaným kódováním HEVC, který prosazuje Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Spotřebitel platí a zase platí

Spotřebitelé si budou muset nakoupit odpovídající televizní přijímače nebo set-top boxy, což ale není všechno! Nikde totiž není žádným způsobem zajištěno, že nové sítě vybudované za veřejné prostředky nebudou použity pro provoz vysílání, které bude divákům zpoplatňováno. Spotřebitel si tak nejen zaplatí novou televizi, ale následně možná bude muset zaplatit i za to, aby v ní něco uviděl.


 

 Nepovolená veřejná podpora soukromým společnostem a stížnost u Evropské komise. Zadělává si ČR na pořádný problém? Dle našeho názoru ano. O co jde? O novelu zákona o elektronických komunikacích.

Součástí této novely je i přechod pozemního televizního vysílání z dnešního standardu DVB-T na standard DVB-T2. A právě tento navrhovaný postup je podle ČASO v rozporu s legislativou EU, a České republice tak v případě přijetí novely hrozí arbitráže ze strany poškozených subjektů.

Evropská komise už se případem zabývá

ČASO kvůli novele zákona o elektronických komunikacích už podala stížnost k Evropské komisi a ta se jí teď vážně zabývá. Proč? Vládou navrhované řešení je totiž dle ČASO v rozporu s evropskou legislativou, podle které musí být zvolené řešení technologicky neutrální. Co to znamená? Žádná technologie šíření televizního signálu nesmí být ve srovnání s jinou technologií zvýhodněna. To ale v případě této novely neplatí.

Připraví se stát o 11 miliard?

Navíc v souvislosti s přechodem na DVB-T2 chce Ministerstvo průmyslu a obchodu poskytnout nepovolenou veřejnou podporu soukromým společnostem České Radiokomunikace (ČRa) a Digital Broadcasting (DB). Zatímco mobilním operátorům stát spektrum prodává v dražbách, výše jmenovaným provozovatelům vysílacích sítí ho hodlá poskytnout zdarma na devět let. Tím ovšem dle ČASO přijde minimálně o 11 miliard korun.