logo Facebook
i slova jsou činy

Poslanci schválili úpravu DPH pro ČT a ČRo

05. dubna 2017 06:00 / autor: Jan Mrzena

Poslanci v úterý schválili vládní daňový balíček vrácený s pozměňovacím návrhem ze Senátu. Ve sněmovně prošla verze, která mimo jiné narovnává povinnosti v odpočtech DPH u České televize a Českého rozhlasu s povinnostmi komerčních vysílatelů. Nevyslyšeli argumenty ministerstva financí upozorňující na možný rozpor s evropskou finanční legislativou. 

Obě veřejnoprávní média v současné době odvádí státu DPH i z televizního respektive rozhlasového poplatku, který platí každá domácnost. Česká televize tak přispěla jen v roce 2015 do státního rozpočtu 600 mil. Kč, Český rozhlas 150 mil. Kč. Televizní poplatek činí 135 Kč, rozhlasový 45 Kč. Lze odhadnout, že schválenou úpravou by mohla Česká televize v brzké budoucnosti využívat ročně o zhruba 500 mil. Kč více, Český rozhlas pak o 110 mil. Kč.

Vítězslav Jandák pro Česká média vysvětlil, na co by měla veřejnoprávní média prostředky využít. Umožní profinancovat další etapu digitalizace rozhlasového a televizního vysílání v souladu se „Strategií rozvoje zemského digitálního televizního vysílání“. Generální ředitelé Českého rozhlasu a České televize pak slibují využít peníze pro výrobu původního obsahu a jeho zkvalitnění.