logo Facebook
i slova jsou činy

Martin Kolovratník: Diskuse o výrocích Vítězslava Jandáka mohou mít dopad do voleb členů mediálních rad

24. června 2019 05:00 / autor: Jan Mrzena

Ve čtvrtek proběhne v Poslanecké sněmovně 15. schůze volebního výboru.  Nejprve výbor projedná Zprávu o činnosti RRTV a o stavu v oblasti rozhlasového a televizního vysílání a v oblasti poskytování audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání za rok 2018. Je to první mediální zpráva reflektující minulý rok, uvede ji zástupce RRTV a zpravodajem je Radek Holomčík (Piráti). Na dalších schůzích dojde na zprávy o činnosti České televize, Českého rozhlasu, které rady do sněmovny poslaly na konci března, a kompletní zprávu o ČTK, kterou rada schválila v červnu. Na přetřes přijdou i „výroky radního Mgr. Vítězslava Jandáka a související stížnosti posluchačů“ z dubnové schůze Rady ČRo. Zpravodajkou je poslankyně Miroslava Němcová (ODS), která se odmítavě k chování svého dlouholetého kolegy – exposlance staví dlouhodobě.

„Za sebe musím říct, že jsem rád, protože poslanci otevřou diskusi, zazní názory a vyšleme nějaké vzkazy,“ řekl pro Česká média Martin Kolovratník (ANO). „Radního Slávka Jandáka znám dobře, jsme přátelé, protože jsme strávili čtyři roky ve sněmovně. Vím, jaký je v tom jadrném vystupování. A to je přesně ono – to je příjemné osvěžení a je to i přípustné na plénu sněmovny, kde poslanci jsou za sebe a mají imunitu. Ale radní veřejnoprávního média je jiná pozice a jiná role. Já si myslím, že tady to bývalému kolegovi nedošlo a že si to neuvědomil.“ Podle Kolovratníka na odvolávání Vítězslava Jandáka nedoje. Ovšem mediální radní by podle něho měli být nestranní, neměli by ztrácet objektivitu a měli by být profesionálové. „Když to přeženu – my bychom se ve veřejném prostoru neměli dozvědět jejich názor politický nebo nějaké osobní preference,“ vysvětlil Martin Kolovratník. „Měli by být nad věcí. A tady toto dodrženo nebylo. Abych byl korektní, stejný dlouhodobý problém mám třeba s radním Šarapatkou v České televizi. Mohu s jeho názory někdy souhlasit, někdy ne, ale otevřená a někdy až bulvární kritika – ať prezidenta nebo politických stran – to si pole mě zkrátka nemůže dovolit radní veřejnoprávního média.“ Nutno dodat, že ve veřejném prostoru je slyšet nebývale mnoho obdobných názorů některých radních ze všech současných mediálních rad.

Podle Martina Kolovratníka může diskuse mít dopad i do budoucích voleb členů mediálních rad. „Pokud ve výboru napříč politickými stranami si řekneme, že toto není vhodné chování, že toto nečekáme od radních, tak pochopitelně až budeme ty radní vybírat a budou ta veřejná slyšení, tak toto budeme velmi pečlivě sledovat – jejich povahové vlastnosti, jejich předchozí vyjádření a tak podobně,“ popsal. Na schůzi volebního výboru byla přizvána předsedkyně Rady ČRo Hana Dohnálková. Jestli dostal pozvánku i ten, o kterém se bude mluvit, tedy Vítězslav Jandák, zatím není známo.