logo Facebook
i slova jsou činy

Déčko na konci srpna začne sedmý rok vysílání

17. července 2019 05:00 / autor: Jan Mrzena

S podzimním schématem začne už sedmý rok vysílání veřejnoprávního D0čka. Divákům, na které cílí,  nabídne první český hraný detektivní seriál pro děti, novou kolekci vzdělávacích pořadů i pokračování dvou oblíbených večerníčků. Po letech tak vznikl nový český seriál pro děti, ovšem na původní Arabely, Létající Čestmíry a Pany Tau se pokusí Česká televize navázat dětskou detektivkou. Kulatiny oslaví i Kouzelná školka - je to už dvacet let, co připlula na televizní obrazovky.

„Velkou novinkou ve vysílání Déčka se letos na podzim stane hraný detektivní seriál. Kriminálka 5. C režiséra Juraje Nvoty je v podstatě prvním původním českým dílem tohoto žánru. Naplňuje tak jeden z cílů, které jsme si při spouštění Déčka dávali, a to rozvoj žánrové pestrosti původní tvorby pro děti a mládež. Navíc svým obsahovým zaměřením seriál přitahuje pozornost dětí, i rodičů, k ne nepodstatnému tématu. Česko je totiž dlouhodobě jednou z hlavních tranzitních i chovatelských zemí na trhu s ohroženými druhy zvířat a rostlin,“ řekl na včerejší tiskové konferenci generální ředitel České televize Petr Dvořák.  „Je to dobrá cesta, jak spojit zábavu s osvětou. Myslím si, že seriál v divácích zájem o ochranu přírody probudí, a nebo i posílí,“ doplnil herec Martin Myšička, který v Kriminálce 5. C ztvárňuje otce jednoho z dětských vyšetřovatelů, a dodal: „V tomto projektu funguje ještě jeden druh nenásilné osvěty. V seriálu vystupují české i slovenské děti a některé díly se točily i na Slovensku. Postavy tak spolu mluví česky i slovensky a navzájem si normálně rozumí.“ 

Déčko bude na podzim vysílat i nové vzdělávací pořady. Na obrazovce se objeví například Občanka. Pořad vznikl ve spolupráci s Asociací učitelů občanské výchovy a v každém z dílů se věnuje jedné kapitole z učebnic občanky na základních školách. Jeho rámcem je příběh mladé Sáry, která se touží stát youtuberkou a, přinejmenším, tak změnit svět a její rodiny. V dalších čtyřech vzdělávacích pořadech se Déčko zaměří na kulturu a umění. Dobrodružství s orchestrem objevuje pro nejmenší diváky svět klasické hudby. Cyklus Pětka z garáže zase reaguje na široký zájem mladých lidí o hudební průmysl i snadnou dostupnost kreativních nástrojů a aplikací. V oblasti hudby, společenského tance a etikety zůstává i nový seriál Déčka Na plese s Honzou Onderem. Světem výtvarného umění pak děti provede šestnáctidílný cyklus Skobičiny.

Déčko bude na podzim pokračovat i v sérii pořadů zaměřených na rozvoj jazykových dovedností a nabídne nový původní cyklus Němčina s Mitzi a Maus. Kurz má celkem dvacet šest dílů a na jeho konci by děti měly porozumět jednoduchým frázím, které se týkají jejich bezprostředního života,“ doplňuje výkonný ředitel Déčka Petr Koliha.

Tři jazykové verze, českou, francouzskou a německou, má na svém kontě i večerníček Bílá paní na hlídání. Cizojazyčné večerníčkové lekce vznikly ve spolupráci s národními instituty Francie a Německa a jsou dostupné na webu decko.cz. Večerníček namluvila Martha Issová. Novými díly bude pokračovat i oblíbený Pat a Mat.

Kouzelná školka, která v Česku odchovala generace dětí, slaví letos dvacet let svého vysílání. K narozeninám dostane novou loutku, třetího skřítka jménem Filip.  Po prázdninách také Déčko naváže novým projektem S Déčkem bezpečně. „Chceme dětem ukázat, jak lze předcházet situacím, které mohou mít nepříjemné až fatální následky. A seznámit je s tím, jak se případně v takových situacích zachovat. Zaměříme se na dopravní bezpečnost, ale i mediální, osobní a finanční,“ přiblížil Petr Koliha.