logo Facebook
i slova jsou činy

Senátní SKSP bude hodnotit seminář „Nezávislost veřejnoprávních médií v ČR“

19. července 2019 05:00 / autor: Jan Mrzena

V úterý odpoledne bude mít svou pátou schůzi senátní Stálá komise pro sdělovací prostředky. Senátoři projednají Výroční zprávu Českého telekomunikačního úřadu za rok 2018, jejíž porobnosti představí předseda ČTÚ Jaromír Novák, zpravodajem komise je Ladislav Faktor. Poté senátoři vyhodnotí seminář „Nezávislost veřejnoprávních médií v ČR“, který komise zorganizovala na začátku dubna.

O semináři už bylo napsáno mnohé. „Nezávislost veřejnoprávních médií v ČR“ nahradila původně zamýšlený seminář "30 let svobodných médií v ČR". Proč došlo ke změně tématu není jasné. Ohlasy přítomných novinářů byly převážně špatné. Všechny ovšem litují účasti tří slovutných expertů – Jana Jiráka, Václava Štětky a Josefa Šlerky. Jejich příspěvky poněkud zapadly mezi léta prezentovanými názory Břetislava Rychlíka a Hany Marvanové. Pro ilustraci dvě citace z reakcí novinářů (s hlubokými znalostmi terénu i s letitou historickou pamětí).

Irena Ryšánková (Facebook): „Suma sumárum: Ačkoliv se Lukáš Wagenknecht, který to moderoval, poctivě snažil pořád vracet debatu do odborných kolejí, neměl šanci. Výběr hostů byl tak pekelný, že ať dělal, co dělal, pořád se to stáčelo k „našemu vyhozenému kamarádovi, za kterého se mstíme“. Chlapec v kostkované košili, který tam vyprávěl o otevřeném dopisu Milionů chvilek za demokracii tomu moc nepomohl. Pan senátor Chaloupek, který předsedá stálé komisi pro sdělovací prostředky a oživil seminář svými vzpomínkami na začátky v Československé televizi také ne. Vůbec netuším jak a podle jakých kritérií byli hosté zváni. V Rychlíkovských osobních útocích naprosto zanikli tři vysokoškolští pedagogové, jimž bych se nedivila, kdyby už nikdy nepřišli, protože tohle nemají zapotřebí.“

Filip Rožánek (Lupa.cz): „Pokud senátoři chtějí bránit systém nezávislých médií a vychytávat nedostatky mediálních zákonů, nikdo jim v tom nebude překážet. Jen by u toho nemuseli působit jako ve filmu Na Hromnice o den více. Místo zacykleného vítání jara se svištěm tu máme zacyklené jarní semináře. Hodně se povídá, mandáty plynou, přijdou nováčci a zase si to střihneme znovu. Relevance je nulová, protože místo pojmenování skutečně zásadních problémů se senátoři opájejí nostalgií. Jak chcete dát rámec rozhlasové digitalizaci, zhodnotit dopad internetových technologií na pozici médií veřejné služby nebo udržitelnost jejich financování, když se místo toho linou sálem vzpomínky, jak báječná byla léta v Československé televizi?“

Senátní SKSP na seminář nepozvala nikoho z vedení Českého rozhlasu. Ředitel komunikace Jiří Hošna k tomu řekl, „Debata nebyla vyvážená, hosté se vyjadřovali velmi jednostranně, zazněly i útoky na Český rozhlas.“ Na dotaz Českých médií potvrdil, že rozhlas zvažuje, zda nezareaguje právní cestou. „V současné době tuto věc stále zvažujeme. Za bezprecedentní považuji zejména vystoupení pana Břetislava Rychlíka. Jeho projev na půdě Senátu tvořily zejména nejrůznější pomluvy, výmysly a nepravdy. Vyváženost této debaty byla velmi diskutabilní – je paradoxní, že se týkala veřejnoprávních médií, ale nerespektovala nic z toho, co má být médiím veřejné služby vlastní, tedy objektivitu a vyváženost,“ dodal Jiří Hošna.

Senátorům v oblasti médií žádný prostor zákony nedávají. Předsedou současné komise je plzeňský senátor Václav Chaloupek (OPAT). Místopředsedy byli zvoleni Ladislav Faktor (nezávislý) a Lukáš Wagenknecht (Piráti). V komisi jsou také Miluše Horská (KDU-ČSL a Nestran),), Mikuláš Bek (Zel,ODS,STAN a TOP09), Martin Červíček (ODS), Marek Hilšer (MHS), Jitka Chalánková (NK), Jan Žaloudík (ČSSD), David Smoljak (STAN) a Petr Bratský (ODS - není senátorem).