logo Facebook
i slova jsou činy

Hana Dohnálková: Všichni radní slíbili, že nikdy už nezazní žádné vulgarity na veřejné schůzi Rady Českého rozhlasu

02. září 2019 05:00 / autor: Jan Mrzena

Předsedkyně Rady Českého rozhlasu Hana Dohnálková se na srpnové schůzi vrátila opět k dubnovým výrokům radního Vítězslava Jandáka. Většina pozorovatelů, poslanců i radních měla dojem, že kauza skončila na volebním výboru v červnu. Ovšem už tam celkem nepochopitelně Hana Dohnálková avizovala pokračování, „Vyzvu kolegu Vítězslava Jandáka, aby na veřejném jednání rady učinil omluvu, tak jak uzná za vhodné,“ řekla tehdy poslancům. Její možná upřímně myšlená snaha vyvolala spíše úsměv a ironické poznámky než pochopení.

„Musím se vrátit k veřejné schůzi v dubnu, kde zaznělo několik nevhodných výroků z úst pana kolegy Jandáka. Já jsem byla kvůli tomu předvolána na volební výbor Poslanecké sněmovny,“ zahájila své expozé předsedkyně rozhlasové rady. „Poslanci se nijak nevyjádřili usnesením, abychom my měli nějakou povinnost něco činit v tomto směru. Ale já jsem se zavázala příslibem, že ještě jednou toto téma na veřejné schůzi otevřu, a vyzvu pana kolegu Jandáka, abych mu dala prostor k omluvě, pokud chce k tomu něco říci. Činím tak dnes, i když tu kolega Jandák není.“

Vítězslav Jandák má v poslední době zdravotní problémy. Alespoň části schůzí rozhlasové rady se však zúčastňuje. Už dříve dával najevo, že se k tom, co prohlásil na dubnové radě, nechce dál vyjadřovat. I pro něho kauza dávno skončila. Ani na schůzi volebního výboru nebyl pozván, ačkoliv z iniciativy místopředsedkyně Miroslavy Němcové (ODS) poslanci o Jandákovi bez Jandáka diskutovali poměrně dlouho.

„Já jsem kolegu Jandáka informovala, že tento bod otevřu. My jsme o tom, jak jsem přislíbila volebnímu výboru, hovořili na pracovním jednání s radními a opět opakuji, že všichni radní (jak jsem řekla na květnové schůzi) slíbili, že nikdy už nezazní žádné vulgarity na veřejné schůzi Rady Českého rozhlasu,“ pokračovala Hana Dohnálková. „Pan kolega Jandák se mi omluvil za to, že tyto výroky nehodné tohoto pléna použil tam, kde neměl. Já v tuto chvíli beru toto za vyřízené. V případě nějakých dotazů od poslanců jim je zodpovím na příštím volebním výboru, kam jsme pozvaní v rámci řešení dvou výročních zpráv. Takže doufám, že toto je dostačující,“ dodala Hana Dohnálková.

Proč se předsedkyně rozhlasové rady stále vrací k dubnové kauze? Těžko říct, snad jediný důvod se dá najít v nepříjemné situaci, kterou na volebním výboru v červnu zažila. Miroslava Němcová tehdy Hanu Dohnálkovou napomenula, „Mrzí mě, že paní předsedkyně z titulu své funkce nezareagovala okamžitě, když tam tyto výroky zazněly. Určitě by tím situaci zklidnila, zmírnila a nepropukla by z toho taková kauza, protože by v tu chvíli poslala pana radního do těch mezí, ve kterých se má v zákoně pohybovat.“ Přidala i štiplavou poznámku, „Nereagovala jste vůbec. A nebýt té zvednuté vlny, tak ani na tom dalším jednání rady by k tomu rada žádný postoj nepřijala.“ Hana Dohnálková na svou obranu reagovala tak, že dala Miroslavě Němcové za pravdu.