logo Facebook
i slova jsou činy

Digitalizace rozhlasu a Směrnice o AVMS - Mediální reflexe 2019

17. září 2019 05:00 / autor: Jan Mrzena

Mediálních konferencí je dnes poskrovnu. O to větší význam mají obě akce Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Ta podzimní - Mediální reflexe 2019 - začala neformálně v Telči už včera večer. Dnes čekají na účastníky tradičně dva panely.  Konferenci zahájí předseda RRTV Ivan Krejčí.

Dopoledne je na programu Digitalizace rozhlasového vysílání. Diskutovat budou František Čunderlík (RRTV), Jiří Duchač (Český telekomunikační úřad), Marcel Procházka (České Radiokomunikace), Michel Fleischmann (Asociace provozovatelů soukromého vysílání), Pavel Straňák (Český rozhlas) a Milan Bouška (ministerstvo kultury). Zatímco o digitalizaci televizního vysílání se diskutuje často (momentálně v souvislosti s přechodem na DVB-T2), o digitalizaci rozhlasového vysílání mluví především Český rozhlas, a to v souvislosti s platformou DAB+. Pro komerční rádia je však použití této platformy nákladné, a proto hledají jiné cesty, jak dostat prostřednictvím webů a aplikací své vysílání k posluchačům.

Odpolední panel poprvé otevře připravovanou zásadní legislativu, která se na Českou republiku valí z Evropské unie. Implementace Směrnice o audiovizuálních mediálních službách přinese diskusi Markéty Havlové (právnička České televize reprezentuje Asociaci televizních organizací), Petra Kozáka (RRTV), Pavla Kubiny (právník Primy zastupuje Asociaci komerčních televizí), Jany Břeské (Sdružení pro internetový rozvoj), Jakuba Švába a Artuše Rejenta (oba ministerstvo kultury). Dopad této směrnice bude čeřit české televizní a rozhlasové vody vydatně, ovšem její implementaci současná vláda ve svém programovém prohlášení nemá. Není tedy pravděpodobné, že by se novela zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání stihla projednat a schválit v tomto volebním období.