logo Facebook
i slova jsou činy

Jak jsem (ne)potkal Xavera

15. října 2019 10:00 / autor: Ondřej Neumann

Lubomír Xaver Veselý tak toužil po setkání se mnou, že udělal vše proto, abychom se nesetkali. Celá jeho šaráda činěná za podpory vládnoucích politiků, jejich prodloužených rukou v mediálních radách, dezinformačních mediálních platforem a kupříkladu Jaromíra Soukupa má jen odvést pozornost od podstaty příběhu. Tím je snaha zkrotit Českou televizi a Český rozhlas.

Lubomír Xaver Veselý je moderátor, novinář, spisovatel, příležitostný herec, youtuber a bývalý hudebník. Aspoň podle Wikipedie. Poté, co HlídacíPes.org koncem září analyzoval jeho rozhovor s premiérem Andrejem Babišem na vlnách Českého rozhlasu, pocítil prý touhu setkat se se mnou. Tak to alespoň tvrdil svým divákům na televizi XTV.

Kladivo na novináře

Veselého zájem o moji osobu odstartoval fakt, že jsme hodinový rozhovor porovnali s kodexem Českého rozhlasu a upozornili, že se s některými jeho ustanoveními mohl dostat do rozporu. Vedení ČRo mělo jiný názor, což jsme ostatně v článku též uvedli. Nicméně tvůrce pořadu České televize NewsroomČT24, který je věnovaný dění v médiích, naše analýza zaujala.

Vyslali proto za Xaverem Veselým mladou reportérku s otázkou, co si o celé věci myslí. Místo odpovědi se moderátor na půdě veřejnoprávního rozhlasu pustil do tvrdé kritiky redaktorky, pořadu Newsroom i člena Rady České televize Zdeňka Šarapatky. O něm ostatně v minulosti natočil i televizní pořad s výmluvným názvem „Špína jménem Šarapatka“. Svůj výstup a reakci zaskočené reportérky nechal Veselý natočit vlastním štábem a posléze ho zveřejnil.

Jeho fanoušci a weby řazené mezi dezinformační platformy řičeli blahem. Chválili ho i někteří politici či partajní experti na média. Konkrétně člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání za Babišovo ANO Vadim Petrov. Na svém facebooku napsal něco ve smyslu: Xaver ukázal, jak jednat s novináři. Pouštějte si to dokola a učte se, jak jednat se samozvanými vykladači morálky z České televize.

Xaver radí, pátrá, vyšetřuje

A Veselý jel dál: oznámil kandidaturu do Rady České televize. A rozhodl se i „investigovat“. Prý by rád kontaktoval lidi, kteří stojí za projektem HlídacíPes.org. Prý aby se poučil, jak se dělá novinařina. Nezvolil nejjednodušší cestu – tedy zavolat či napsat. Přestože na webu HlídacíPes.org je zveřejněné mé telefonní číslo, případně další e-mailové adresy. Rozhodl se vydat na adresu sídla Ústavu nezávislé žurnalistiky, který web provozuje, zapsanou v obchodním rejstříku.