logo Facebook
i slova jsou činy

Sněmovna výroční zprávy ČT projednat nestihla

18. října 2019 10:19 / autor: Jan Mrzena

Poslanci se včera po delší době dostali k diskusi o výročních zprávách České televize. Zpráv veřejnoprávní televize už je v Poslanecké sněmovně šest. Dvě z nich bude řešit teprve volební výbor (29. října), na zbývající čtyři si poslanci odhlasovali celkem luxusní časový prostor. Jednání sněmovny totiž pokračovalo až do 21 hodin. Diskusní příspěvky zejména poslanců KSČM a SPD (a jejich bývalců) zabraly tolik času, že se k vlastnímu hlasování o zprávách, podobně, jako už dvakrát v letošním roce, nedostali.

Výroční zprávy se na program dostaly krátce po jedenácté hodině. Byla přerušena polední přestávkou (13.00 – 14.30) a odpoledními interpelacemi (14.30 – 18.00), trvala až do devíti večer. Sice sněmovna chvílemi atakovala kvórum své vlastní usnášeníschopnosti, ale nikdy přítomnost minimálního počtu poslanců pod třetinu neklesla.

Za řečnickým pultíkem se postupně vystřídalo na tři desítky poslanců, řada z nich diskutovala opakovaně. Zaznělo mnoho emocí i některá fakta. Bohužel převládala iracionalita, ze které je patrná jednak neinformovanost, ale také totální absence čitelného přístupu Poslanecké sněmovny k mediální politice (při zachování různosti názorů politických proudů). Scházejí odborníci, převládá živelnost, schází povědomí o legislativních potřebách v této oblasti, převládá demagogická píárovitost. Větší problém je tedy na straně Poslanecké sněmovny, než na straně České televize.

Pokračování příště. (Mám na mysli projednávání výročních zpráv ve sněmovně…)