logo Facebook
i slova jsou činy

Prezentaci analýz chystá Rada ČRo na 22. leden

14. ledna 2020 05:00 / autor: Jan Mrzena

Rada Českého rozhlasu v roce 2019 zadala tři analýzy vysílání. Analýzy mají dát radním dostatek informací pro jejich práci, tedy pro posuzování naplňování zákona i kodexu. Nejprve radu zajímala „Pluralita - tematická a názorová rozmanitost ve vybraných pořadech na stanici ČRo Plus v období od 4. února do 17. března 2019“. Poté radní nechali prověřit třemi analýzami pořad ČRo Plus Názory a argumenty ze dne 5. května 2019. Posledním tématem je „Zastavení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo ve vysílání ČRo Plus a ČRo Radiožurnál v období od 2. 16. září 2019“. Všechny analýzy jsou zveřejněny na webu.

Poslední téma reflektují analýzy společnosti Focus (zpracovatel Jaromír Volek) a společnosti MediaCon (Pavel Herot, Věra Bartalosová a Iveta Havlíčková ve spolupráci s Petrem Havlíčkem, Danielem Foltýnkem a Michaelou Sasovou). Radu zajímalo téma v pořadech ČRo Plus (Den podle . . ., Interview Plus, Názory a argumenty (všední dny a víkend), Den v 60 minutách a Pro a proti) a na Radiožurnálu (Publicistika poledních zpráv, Publicistika hlavních zpráv a Dvacet minut Radiožurnálu). Veřejnou prezentaci obou analýz naplánovala rozhlasová rada na 22. ledna.

Analýza společnosti Focus: https://rada.rozhlas.cz/sites/default/files/documents/fb721517bb0affe35f29a3e9ad662cf7.pdf

Analýza společnosti MediaCon: https://rada.rozhlas.cz/sites/default/files/documents/b7c1a0d6457829c57f3d92840a7c908c.pdf

Velmi zjednodušeně – obě analýzy neshledaly zásadní problémy při vysílání tématu na stanicích Českého rozhlasu. Některé dílčí nedostatky však popsaly.

Jak rada se závěry analýz naloží není zcela jasné. Zatím zřetelný není ani důvod, proč si vybrala právě toto téma. Podrobnosti možná zveřejní na zmíněné veřejné prezentaci. Podstatný je ovšem fakt, že Rada Českého rozhlasu v praxi boří mýtus o tom, že k zadávání analýz by potřebovala mít právní subjektivitu. Jen škoda, že objektivizující nezávislé analýzy radní nevyužívají v případech, kdy hlasují o porušování kodexu.