logo Facebook
i slova jsou činy

Naše mladá demokracie a právní stát narazily na brutální sílu

01. června 2017 13:22 / autor: Luděk Niedermayer

Svobodná a pluralitní média dnes představují jednu ze základních hodnot naší společnosti, jsou pilířem demokracie a férové politické soutěže. Ale naplňování tohoto zjevného požadavku dnes není vůbec snadné. Důvod dnešního jednání vyplynul z chování několika málo jednotlivců z mé země a selhání jiných. Nejde o chybu zákonodárců, nemohou za to naši občané.
Je snadné říct, že čtvrtstoletí mladá česká demokracie a právní stát narazily na brutální sílu, se kterou někteří vrcholní politici prosazují své politické a ekonomické zájmy. A dá se dodat, že takovéto střety přinášejí škody a nedá se s nimi nic dělat. Říct se to dá, ale byla by to obrovská chyba. Snaha o manipulaci médií u nás v podobě například záměrně jednostranného informování o uprchlické krizi jednou soukromou televizí nebo dohadování člena vlády a zároveň vlastníka velkých novin s jejich redaktorem o zveřejňování kauz proti jejich oponentům, jsou pouze české variace na podobné problémy, které se s různou intenzitou projevují v různých evropských zemích. A proto je dobře, že se zde dnes o nich bavíme. Problémy samozřejmě nevyřešíme, jednoduché řešení složitého problému prakticky nikdy neexistují. Lékem podle mého názoru nejsou v žádném případě nové předpisy nebo zvyšování pravomocí EU. Zvýšení rizika politického využívání médií může přinést hlavně kombinace fungující občanské společnosti, kvalitních zákonů, jejich jasného vymáhání a promyšlený systém ochrany a podpory nezávislosti novinářů. Velkou roli hraje ochrana nezávislosti a kvality veřejnoprávních médií. A výměna nejlepší praxe mezi členskými zeměmi EU samozřejmě může zlepšit domácí prostředí.

Dámy a pánové, na konec mi dovolte říct, že manipulace a zneužití médií dnes v Evropě nezahrnuje pouze hrozby vycházející zevnitř, ale i hrozby vnější. Hovořím o propagandě a lživých informacích šířených některými ruskými médii v EU. Mluvil o tom nedávno francouzský prezident po jednání s prezidentem Putinem. Je to hrozba, které musíme čelit společně.
A na závěr poslední větu. Dovolte mi poděkovat všem novinářům, kteří, ač čelí politickým tlakům, dělají svoji práci odpovědně, nezávisle a kvalitně.


autor je europoslancem za TOP 09