logo Facebook
i slova jsou činy

Nová novela zákona o registru smluv

05. června 2017 16:57 / autor: Jan Mrzena

Vláda dnes posoudila poslanecký návrh novely zákona o registru smluv. Vyslovila souhlas s navrženým řešením za předpokladu, že bude dodržen navrhovaný procedurální postup. To znamená, že Poslanecká sněmovna s návrhem zákona vysloví souhlas již v prvém čtení. Má-li mít novela pozitivní přínos, je podle vlády třeba, aby byla přijata velmi rychle. Ve sněmovně jsou v současnosti totiž hned dva legislativní návrhy, které novelizují stejný zákon. Aby se neprohlubovala právní nejistota těch, kterých se zákon dotýká, je potřeba rozhodnout, co vlastně platí. Částečnou výjimku z povinného zveřejňování smluv v internetovém registru by mohly dostat některé státní podniky a společnosti s většinovou účastí státu, krajů a obcí, ale i jiné veřejné korporace. Jde například o národní podnik Budějovický Budvar, Českou televizi a Český rozhlas.

V úterý 16.května poslanci odmítli hlasovat o verzi novely vrácení Senátem. V diskusi zaznělo, že poslanci připraví novou verzi novely, která by měla být přijatelná napříč sněmovnou. Proto obratem poslanci Radek Vondráček, Roman Sklenák, Jiří Mihola, Pavel Kováčik, Zbyněk Stanjura a Marek Černoch novelu poslali do legislativního procesu. Na jednání sněmovny by se měla vrátit hned na nejbližší schůzi. I poslanci deklarují, že chtějí novelu projednat ve zrychleném prvním čtení.

Od loňského léta platí zákon o registru smluv. Jako jeden z pilířů boje proti korupci, jej vláda prosadila v podobě, která nařizuje veřejné sféře zveřejňovat prakticky všechny důležité obchodní smlouvy. Tehdy se při schvalování objevily námitky proti takové praxi u podniků, které mohou být zveřejněním smluv znevýhodněny na trhu. Hned při projednávání zákona podali ministr zemědělství Marián Jurečka spolu s kolegy z KDU Janem Bartoškem a Petrem Kudelou poslanecký návrh novely zákona, kterou by se z režimu povinností uvolnil národní podnik Budějovický Budvar. Novela putovala vládou, sněmovnou i Senátem déle, než rok a doznala řady pozměňovacích návrhů. Postupně se tak výjimka měla vztahovat mimo jiné i na Českou televizi a Český rozhlas.