logo Facebook
i slova jsou činy

ČT odmítá poskytovat informace o hostech Václava Moravce, soud na ni uvalil exekuci

12. října 2020 20:13 / autor: Vojtěch Berka

Česká televize je v exekuci. Nerespektuje totiž pravomocný rozsudek Městského soudu v Praze, který jí uložil poskytnout informace týkajících se výběru hostů pořadu Otázky Václava Moravce. Ty po televizi, podle zákona o svobodném přístupu k informacím, požaduje Unie obhájců (UO). Zprávu přinesl web Česká justice.

Unie se na ČT obrátila v roce 2017. Požaduje po ní informace o složení hostů pořadu v případě, že jeho tématem byly otázky týkající se justice. Zajímá ji především kolikrát se pořad, od roku 2012, tématu justice věnoval, kolikrát byl na Kavčí hory pozván státní zástupce, soudce či advokát, nebo kolikrát byli ve studiu Václava Moravce vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová, vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan či nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

ČT uvedla, že by informace o hostech pořadu nepostačilo mechanicky vyhledat, nýbrž by pořady musely být vyhodnocovány. Proti rozhodnutí podala kasační stížnost. Ta však povinnost informace poskytnout neodkládá. Soudní exekutor nyní může televizi ukládat pokuty, aby ji ke splnění její povinnosti donutil. Pokuta může v první fázi činit až sto tisíc korun.