logo Facebook
i slova jsou činy

Zdeněk Šarapatka: V pořadu Máte slovo vystupují rizikoví respondenti

15. června 2017 06:00 / autor: Jan Mrzena

Na včerejším jednání Rady České televize informoval generální ředitel Petr Dvořák o aktivitách televize v posledních dvou týdnech. „Česká biskupská konference ocenila vysílání České televize u příležitosti nedávného papežského svatořečení ve Fatimě,“ řekl raním mimo jiné Petr Dvořák. „Kardinál a pražský arcibiskup Dominik Duka současně vyzdvihl průběžné věnování se náboženským tématům ve zpravodajství a publicistice České televize jako přínos ke kultuře dialogu v zemi,“ dodal. Televize se také podílí na výstavě ATO k dvacátému výročí projektu měření televizní sledovanosti v Národním technickém muzeu.

Radní Zdeněk Šarapatka se v následné diskusi zabýval problematikou respondentů zvaných do pořadu Máte slovo. „V pořadu na téma prezident Zeman 1. června vystupovaly rizikové osoby,“ popsal, „jde o členy nebo příznivce skupin, které jsou součástí zpráv ministerstva vnitra o extremismu a osoby, které jsou součástí zpráv BIS. Jde o uskupení typu Apači, Domobrana a další. Patří k páté koloně ruské propagandy v České republice. Dostali velký prostor a mohli legitimizovat své názory a postoje. Považuji za nepřijatelné, aby tyto osoby byly zvány do pořadů České televize. Není to v tomto pořadu poprvé. Doporučuji proto, aby vedení televize věnovalo velkou pozornost výběru respondentů do Máte slovo.“ Předseda rady Jan Bednář dodal, „Toto není triviální námitka. Probíhá dezinformační válka, existují fake news a používají je světové mocnosti. Doporučil bych zodpovědným lidem, aby si pozorně přečetli zprávy, o kterých mluví kolega Šarapatka,“ a přidal zkušenosti z praxe Českého rozhlasu, „Takoví lidé by měli být v titulku nebo slovně označeni v souvislostech. Pokud by to tam nebylo, považoval bych to za porušení Kodexu ČT. Radím nebagatelizovat tento problém!“ Radní se ke kauze vrátí poté, až shlédnou inkriminovaný pořad.

Rada se poté věnovala zejména programu ČT2. Analýzu přednesl radní Jaroslav Maxmilián Kašparů. Pochválil zejména filozofii (dramaturgii) kanálu.

Jan Bednář obhájil s přehledem mandát předsedy Rady České televize, radní podpořili do funkce místopředsedy opět Jaroslava Dědiče. Ve funkci tak oba budou od 18.června další dva roky. Rada má ze zákona 15 členů a má celkem tři místopředsedy. Dalšími jsou Richard Hindls a Jiří Závozda, kterému členství v radě končí 30. června. Má však šanci být znovu zvolen Poslaneckou sněmovnou ve druhém kole. Na konci června skončí v radě Michal Jankovec a René Kuhn. Ten se však o jedno volné místo v radě utká právě s Jiřím Závozdou. Novými členy se od července stanou Martin Doktor a Tomáš Samek.

Příští zasedání rady proběhne 28. června. Bude to poslední jednání ve stávajícím složení a rada plánuje schválení Výroční zprávy o hospodaření ČT v roce 2016.