logo Facebook
i slova jsou činy

Nový depozitář Národního filmového archivu

18. června 2017 06:00 / autor: Jan Mrzena

Slavnostní otevření nového depozitáře Národního filmového archivu se uskuteční v pondělí 19. června. Důležitá investice pro zachování našeho filmového bohatství začne sloužit hned po stříhání pásky. Depozitář otevře ministr kultury Daniel Herman, ředitel NFA Michala Breganta, hejtmanky Středočeského kraje Jaroslavy Jermanové a zástupců obce Hradištko.

Stavba depozitáře byla financována z programu Péče o národní kulturní poklad a nachází se  v obci Hradištko v okrese Praha-západ na parcele stávajících depozitářů NFA ze 70. a 90. let.  Na 1 820 m2 zastavěné plochy a 21 500 m3 obestavěného prostoru bude uschováno až 100 miliónů metrů filmu. Nový depozitář  poskytne bezpečné útočiště především nehořlavým barevným filmům československé a české kinematografie, a to od padesátých let po současnost. Uloženy zde budou ale také zabezpečovací materiály ke starším snímkům na nehořlavých materiálech, mimo jiné k filmům Hermíny Týrlové, Jiřího Trnky nebo Karla Zemana. V ochranném prostředí bude uloženo na 45 000 rozmnožovacích materiálů a 15 000 vzácných kopií. Kromě filmů se do depozitáře stěhují i písemnosti, plakáty a skleněné fotografické negativy.

„Národní filmový archiv patří k nejstarším a nejdůležitějším filmovým archivům na světě jak rozsahem tak  i velikostí  a významem  jeho sbírek a fondů. Všichni víme, že filmový materiál musíme chránit před vlivy prostředí, a tomu  nové  řešení  budovy odpovídá. Jsem přesvědčen, že nový depozitář umožní v těch nejprofesionálnějších podmínkách uchovat pro budoucnost naše úžasně rozmanité filmové dědictví,“ řekl ministr kultury Herman.