logo Facebook
i slova jsou činy

Satcentrum: Nezkrotitelný Kotík - český hudebník oslaví 75. narozeniny v New Yorku po boku Lewise, Glasse a Mincka

20. června 2017 00:20

Na počest dirigenta, skladatele a flétnisty Petra Kotíka, který letos oslavil pětasedmdesáté narozeniny, uspořádá jeden z nejslavnějších hudebních klubů zaměřených na současnou klasickou hudbu Le Poisson Rouge v New Yorku speciální premiéru dokumentu České televize Nezkrotitelný Kotík. Ve středu 21. června se jí zúčastní i skladatelé Philip Glass, Georg Lewis nebo Alex Minck.


Petr Kotík stál u zrodu české hudební avantgardy 60. let. Založil v Praze první soubor věnující se živé elektronice. Po odchodu do New Yorku se asimiloval s tamní experimentální scénou a inicioval vznik orchestru S. E. M. Ensemble, s nímž debutoval v legendární Carnegie Hall.

V roce 2005 stál Petr Kotík také za vznikem mezinárodního orchestru Ostravská banda, který se vyprofiloval mezi nejlepší světová tělesa soudobé hudby.

Uměleckou cestu Petra Kotíka zachycuje nový dokument České televize Nezkrotitelný Kotík. „Dokument je přesně jako Petr Kotík a jeho hudba, neuchopitelný a syrový. Snímek rezignuje na životopisná data, nemá encyklopedický charakter. Jeho hodnota je v tom, že vystihuje osobnost Petra Kotíka, ukazuje, jaký je člověk a jaký je umělec,“ říká dramaturgyně Jana Strýčková a dodává: „Je nepředvídatelný, je svůj v každé situaci, vždy si jde za svým, a protože je nekompromisní sám k sobě, je nekompromisní i k ostatním. Bez těchto předpokladů by nebyl tam, kde je, a nedokázal by to, co dokázal. Díky němu se Ostrava stává pojmem v oblasti světové nové hudby.“

Portrétní dokument Nezkrotitelný Kotík se bude slavnostně promítat v kultovním newyorském klubu Le Poisson Rouge za přítomnosti dalších výrazných osobností současné hudební scény, skladatele Philipa Glasse, amerického pozounisty a hudebního skladatele George Lewise a newyorského skladatele a saxofonisty Alexe Mincka.

Snímek představuje Kotíkova vystoupení jakožto dirigenta i flétnistu a mapuje jeho práci uskutečněnou v New Yorku, Praze a Ostravě. Zaměřuje se nejen na Kotíkovu mimořádnou tvůrčí osobnost, ale také na pozadí jeho životní a umělecké kariéry.


Alžběta Plívová, Vedoucí Komunikace a PR, tisková mluvčí České televize