logo Facebook
i slova jsou činy

Slovenský parlament zvolil nového generálního ředitele RTVS

21. června 2017 09:47 / autor: Jan Mrzena

Od druhého srpna bude mít veřejnoprávní Rozhlas a televize Slovenska nového generálního ředitele. Stane se jím Jaroslav Rezník. Ve druhém kole tajné volby o tom rozhodla Národní rada SR celkem 95 hlasy. Svůj post neobhájil stávající šéf RTVS Václav Mika, pro kterého hlasovalo pouze 50 poslanců. Mandát generálního ředitele je pětiletý. Jaroslav Rezník je v současné době generálním ředitelem Tiskové agentury Slovenské republiky.

Rezníka do čela RTVS prosadili vládní sociální demokraté premiéra Roberta Fica a Slovenská národní strana. Těší se dlouhodobé přízni rozhodujících politiků. Už coby šéf veřejnoprávního Slovenského rozhlasu (tehdy ještě samostatného) měl blízko v devadesátých letech k Mečiarovu HZDS. Dlouholetý generální ředitel TASR kandidoval na post šéfa RTVS i v roce 2012, kdy poslanci dali přednost bývalému řediteli TV Markíza Václavu Mikovi. V parlamentu tehdy měla většinu Ficova strana Smer-SD.

Před poslanci vysvětloval potřebu navýšení rozpočtu (koncesionářských poplatků) s tím, že hodlá spustit třetí kanál veřejnoprávní televize. Ten by se specializoval na sport a publicistiku. Zvýšení poplatků na sedm euro prosazoval minulý rok již Václav Mika. Návrh ztroskotal na koaliční SNS. Sledovanost televizních kanálů RTVS pod Mikovým vedením stoupla o více než polovinu, televize zvýšila i produkci filmů a seriálů. Její zpravodajství lidé začali řadit na čelo objektivity, serióznosti a pestrosti informací. Největší Rádio Slovensko je dlouhodobě druhou nejposlouchanější stanicí. I přesto Mika ztratil podporu koaliční vlády. Premiér Fico jej v minulosti opakovaně kritizoval. Kritika směřovala ke zpravodajství, které považoval za „opozičně laděné“. Letos v dubnu se Fico vyslovil pro změnu v čele RTVS.