logo Facebook
i slova jsou činy

Do mediálních rad byli zvoleni, ale zůstávají ve sněmovně

22. června 2017 06:00 / autor: Jan Mrzena

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání není kompletní od října 2015. Po několika neúspěšných pokusech byl letos v květnu zvolen poslanec Ladislav Šincl. Vykonávat současně funkci poslance a člena RRTV zakazuje zákon. Do voleb zbývají ještě čtyři měsíce. Nevypadá to však, že by poslanec svůj mandát složil dříve. Patrně doslouží ve sněmovně a poté se přesune do rady. Ta zůstane nekompletní celé dva roky.

Rada Českého rozhlasu má mít podle zákona devět členů, avšak v současné době jich má pouze šest. Na začátku června poslanci zvolili do rady svého kolegu Vítězslava Jandáka. Další dvě místa se pokusí obsadit ve druhém kole finálové volby příští týden. Být současně poslancem a rozhlasovým radním není možné. I tady to zakazuje zákon. Poslanec Jandák patrně doslouží ve sněmovně až do voleb a poté se přesune do rady.

Poprvé byli u nás zvoleni do mediálních rad přímo poslanci. To vyvolalo reakci u všech, kteří dlouhodobě sledují možnou politizaci médií. Platforma Svobodu médiím tak opět připomíná potřebu změny systému voleb radních a uspořádá další kulatý stůl v Senátu pod záštitou jeho místopředsedy Jiřího Šestáka. Oba nově zvolení radní s nástupem do rad vyčkávají. Přednost má jejich důležitější mandát poslance. Ovšem nedávají nám svým chováním i odpověď na jiné otázky?