logo Facebook
i slova jsou činy

Američtí demokraté se pokouší zbavit se Fox News

24. února 2021 13:47 / autor: Vojtěch Berka

Americká ústava zakazuje přijímání zákonů, jež by omezovaly svobodu slova. Politici z Demokratické strany tak přišli s kreativním řešením problému, jak si došlápnout na média, která se jim nelíbí. Namísto jejich přímého omezení začali tlačit na provozovatele streamovacích služeb a kabelových televizí, jež je vysílají.

Kalifornští zákonodárci Anna Eshoová a Jerry McNerney zaslali dopis společnostem AT&T, Verizon, Roku, Amazon, Apple, Comcast, Charter, DISH, Cox, Altice a Hulu, stejně jako mateřské společnosti Googlu, konglomerátu Alphabet. Fox News v něm označili za "semeniště fám, misinformací a konspiračních teorií, produkující obsah, jež vede ke újmám v reálném světě."

"Pravicová média jako Newsmax, One America News Network (OANN) a Fox News vysílala misinformace týkající se prosincových voleb," píší Eshoová a McNerney. "Jsou to ty samé televizní společnosti, které hrají klíčovou roli v šíření misinformací o pandemii."

Po poskytovatelých požadují, aby vysvětlili, jaké morální a etické principy uplatňují, když se rozhodují, které kanály šířit a které ne. Zároveň se dotazují, zda společnosti "hodlají ve vysílání Fox News, Newsmaxu a OANN pokračovat."

Za povšimnutí stojí hned několik věcí. Zaprvé, Fox v listopadu mnohé překvapil, když kvůli obavám o nepodloženost informací odmítl vysílat části tiskovek tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa. Ani to však demokratům evidentně nestačí.

Zadruhé, povšimněte si posunu v terminologii. Eshoová s McNerneym nepoužívají slova 'dezinformace,' ale 'misinformace.' Dezinformací je v USA totiž míněna propaganda typu ruských mediálních operací, proti kterým může Kongres účinně bojovat, aniž by se protivil Ústavě. To evidentně není tento případ.

Zatřetí, Eshoová s McNerneym naráží na dopady, které má veřejná debata v reálném světě. V jejich očích tedy především na odsouzeníhodné násilí na Kapitolu. Přišít jej na vrub těchto stanic však není ve skutečnosti vůbec tak lehké, jak se členové Kongresu tváří. Řada Američanů by si navíc podobným způsobem mohla stěžovat na přílišnou schovívavost stanic jako CNN a MSNBC s výtržníky, kteří v létě zapalovali americká města. A ani co se generování konspiračních teorií o ukradených volbách týče, nejsou na tom levicově orientovaná média o moc lépe. Je tak těžké nevnímat rozesílání vágně výhružného dopisu jako součást politického boje.

Diskuse se doposud točila především okolo vlivu sociálních sítí, které dávají dvojí smysl díky obavám o zneužití monopolního postavení na trhu. Snaha zasahovat soukromým americkým společnostem do výběru zpravodajských kanálů je rozhodně novum.