logo Facebook
i slova jsou činy

Máte slovo už zase čelí kritice rady

25. června 2017 06:00 / autor: Jan Mrzena

Radní na veřejných zasedáních opakovaně kritizují Máte slovo. Jde o veřejnoprávní obdobu kdysi úspěšného Kotle vysílaného na Nově. Zájem o tento typ diskuse je u diváků trvalý, témat nebývá (spíše naopak) a Česká televize má i osobnost, která tvrdé názorové střety nejen bravurně zvládá, ale je schopná i diskusi v emočně vypjaté atmosféře směřovat k obsahu. Michaela Jílková je na televizních obrazovkách tváří, kterou jinde v českých médiích stěží najdete. Podstatný je i fakt, že vždy zaznívají k tématu různé názory a to způsobem, který tématu nedovolí jen tak zapadnout.

Máte slovo vyvolává vyhrocené reakce. Jedni ho uznávají a potřebují, druzí ho nesnáší a kritizují. Vyhrocené reakce k vyhrocené diskusi nerozlučně patří. Ke kritikům se přidávají i televizní radní. Tak třeba Zdeněk Šarapatka se na posledním jednání rady zabýval výběrem respondentů. „V pořadu na téma prezident Zeman 1. června vystupovaly rizikové osoby,“ popsal, „jde o členy nebo příznivce skupin, které jsou součástí zpráv ministerstva vnitra o extremismu a osoby, které jsou součástí zpráv BIS. Jde o uskupení typu Apači, Domobrana a další. Patří k páté koloně ruské propagandy v České republice. Dostali velký prostor a mohli legitimizovat své názory a postoje. Považuji za nepřijatelné, aby tyto osoby byly zvány do pořadů České televize. Není to v tomto pořadu poprvé. Doporučuji proto, aby vedení televize věnovalo velkou pozornost výběru respondentů.“ Předseda rady Jan Bednář dodal, „Toto není triviální námitka. Probíhá dezinformační válka, existují fake news a používají je světové mocnosti. Doporučil bych zodpovědným lidem, aby si pozorně přečetli zprávy, o kterých mluví kolega Šarapatka,“ a přidal zkušenosti z praxe Českého rozhlasu, „Takoví lidé by měli být v titulku nebo slovně označeni v souvislostech. Pokud by to tam nebylo, považoval bych to za porušení Kodexu ČT. Radím nebagatelizovat tento problém!“ Poměrně silná slova.

Radní se dohodli, že se ke kauze vrátí poté, až pořad všichni shlédnou. Kdy domácí úkol splní však není jasné. Ačkoliv tématu věnovali hodně času na veřejném jednání, v zápisu jej vůbec neuvedli. Není zmíněno ani v pozvánce na příští jednání, které proběhne 28. června. Máte slovo Česká televize vysílá deset let. A kritice ze strany rady bez ohledu na její složení čelí po celou dobu. Stojí za to sledovat, jak se bude dařit Máte slovo i radě (v upraveném složení) dál.