logo Facebook
i slova jsou činy

Austrálie schválila svá ostře sledovaná pravidla pro Google a Facebook

25. února 2021 19:15 / autor: Vojtěch Berka

Australští zákonodárci dnes schválili pravidla, podle kterých budou velké technologické společnosti jako Google a Facebook povinny platit médiím za zobrazování jejich obsahu. Podobné zákony ale připravuje i EU a řada dalších zemí, takže dění v Austrálii bylo velice ostře sledované.

Zatímco Google zvolil strategii podepisování smluv ještě před přijetím nových zákonů a v této chvíli má dohody nejen s News Corp Ruperta Murdocha, ale i s periodiky v řadě zemí včetně ČR, Facebook se zavádění legislativy zuřivě bránil. A nezůstalo pouze u kritiky. Sociální síť v zemi na několik dní zablokovala sdílení téměř všeho, včetně stránek úřadů, krizových zdravotních oddělení a charit. Nakonec se ale s Astralskou vládou dohodl na požadovaných změnách a blokování ukončil.

„Vláda vyjasnila, že si do budoucna ponecháme možnost rozhodnout, zda se zpravodajský obsah na Facebooku bude vyskytovat, takže nebudeme automaticky nuceni k vyjednávání,“ uvedla na začátku týdne viceprezidentka firmy Campbell Brown.

Takzvaný News Media Bargaining Code, neboli Kodex pro vyjednávání s zpravodajskými médii, tak dnes v pozměněné prošel oběma komorami australského parlamentu.

Jeho efekty jsme, alespoň v případě Googlu, již viděli. Zákon podněcuje vyjednávání mezi médii a internetovými společnostmi o ceně za sdílení obsahu. V případně že jednávání ztroskotají, přichází řada a nezávislého arbitra, který cenu určí. Médiím tak zákon značně vylepšuje doposud mizernou vyjednávací pozici.

Nyní je otázkou, kolik si třeba česká média dokáží za licence nasmlouvat. Google sice uvedl, že nějaké smlouvy již uzavřel, cena a všechny detaily však zůstávají pečlivě střeženým tajemství. A podle zákulisních hlasů prodávaly české firmy svá práva až příliš svolně.