logo Facebook
i slova jsou činy

Registr smluv znovu ve sněmovně

28. června 2017 06:00 / autor: Jan Mrzena

Dnes dopoledne se sněmovna vrací k novele zákona o registru smluv. Projedná ve zrychleném režimu novou verzi, kterou předložili poslanci Radek Vondráček, Roman Sklenák, Jiří Mihola, Pavel Kováčik, Zbyněk Stanjura a Marek Černoch. Vznikla poté, co sněmovna odmítla hlasovat o novele vrácené Senátem. Na její přípravě spolupracovala i Rekonstrukce státu. S poslaneckou verzí souhlasila 5. června vláda s podmínkou, že sněmovna zákon schválí již v prvním čtení. Od 1. července bude platit ostrá verze zákona, která se dotýká mimo jiné i všech obcí, státních a veřejnoprávních podniků. Každá nezveřejněná smlouva má být neplatná.

Stav legislativního procesu je svízelný a není jasné pro koho zákon bude v blízké době platit a pro koho ne. Jde i o míru a podrobnost informací, které mají být zveřejňovány. Proto avizoval Svaz měst a obcí, že se obrátí na Ústavní soud. S novou úpravou nesouhlasí pouze politici z TOP 09. Už před časem omítl úlevu Miroslav Kalousek: „Máme pocit, že registr smluv si žádné výjimky nezaslouží, že může klidně fungovat, tak jak byl schválen. A my jsme jediná strana, která odolala lobbistickým tlakům toho či onoho podniku, že zrovna on by tam být nemusel."

Ve sněmovně jsou v současnosti hned dva legislativní návrhy, které novelizují stejný zákon. Částečnou výjimku z povinného zveřejňování smluv v internetovém registru by mohly dostat některé státní podniky a společnosti s většinovou účastí státu, krajů a obcí. Jde například o národní podnik Budějovický Budvar, Hotel Thermal, ale také Českou televizi a Český rozhlas.