logo Facebook
i slova jsou činy

Generální ředitel České televize je ve střetu zájmů, tvrdí Lipovská

07. dubna 2021 15:23 / autor: Vojtěch Berka

"Veřejnoprávní podstata a nestrannost České televize čelí ohrožení," míní radní Hana Lipovská. Opírá se při tom o audit obchodních vztahů ČT se společností Gopas, kterou Dvořák spoluvlastní. Televize si u ní v uplynulých letech opakovaně objednávala IT školení. Dvořák se tak, podle Lipovské, nachází ve střetu zájmů.

Lipovská dnes, podle řady zdrojů, dokonce přivedla na jednání policii. Ve svém výstupu se dlouze věnovala spletité vlastnické struktuře společnosti, končící na Kypru a na Britských Panenských ostrovech. Podstatnější nicméně je, že spoluvlastníkem a Dvořákovým obchodním společníkem v Gopasu je Ladislav Bartoníček. Dvořák to potvrdil v březnovém rozhovoru pro Respekt. Bartoníček je přitom akcionářem a, po tragickém úmrtí Petra Kellnera, také ředitelem skupiny PPF, jež vlastní konkurenční Novu či O2 TV.

"Tedy, bývalý vysoký manažer skupiny PPF a bývalý ředitel televize Nova Petr Dvořák po celou dobu svého působení ve funkci generálního ředitele České televize spolu-podniká se spolumajitelem PPF, a dnes opět i TV Nova a O2 TV, ředitelem PPF Ladislavem Bartoníčkem," parafrázovala Lipovská.

Co se samotných zakázek týče, ty jsou podle ní soutěženy nestandardními způsoby, s využitím netransparentních zadávacích postupů, přičemž Rada o nich informována nebyla.

Jak ale sama upozorňuje, služby Gopasu využívá podobným způsobem i ministerstvo obrany, ministerstvo vnitra, NÚKIB, či NBÚ. Zatímco radní naznačuje, že jde o propletenec klientelistických vazeb, nabízí se tak i vysvětlení, že zadání bývají nestandardní z bezpečnostních důvodů. Gopas, koneckonců, nabízí školení v kybernetické bezpečnosti. Jde o největšího poskytovatele školení v oblasti informačních technologií na českém i slovenském trhu.

Rozsah smluv mezi ČT a Gopasem není přesně znám. Podle radního Zdeňka Šarapatky by to mělo být 115 000 korun. Pro střet zájmů není výše smluv podstatná, tvrdí ale Lipovská.

"Zaprvé, generální ředitel Petr Dvořák má zásadní střet zájmů, protože Česká televize objednává služby u firmy, kterou Petr Dvořák spoluvlastní. Zadruhé, tuto společnost vlastní se spolumajitelem PPF Ladislavem Bartoníčkem, přičemž tato společnost se skrývá v daňových rájích. Zatřetí, tato společnost získává nestandardním způsobem veřejné zakázky v oblasti IT a kybernetické bezpečnosti klíčové infrastruktury České republiky," shrnuje Lipovská.

Vyjasnění situace se prozatím nedočkáme. Petr Dvořák se z jednání Rady z rodinných důvodů omluvil, zastupoval jej ředitel programu Milan Frydrych. Rada tak zaúkolovala Dozorčí komisi, aby prozkoumala všechny vztahy s firmou Gopas od roku 2011 do současnosti. Zároveň požádala generálního ředitele Petra Dvořáka, aby podal do pátku 9. dubna vysvětlení. Proti byl pouze Zdeněk Šarapatka. René Kühn, Martin Doktor, Jaroslav Dědič a Tomáš Samek se zdrželi. O dalším vývoji vás budeme informovat. Jednání Rady si můžete poslechnout ZDE.