logo Facebook
i slova jsou činy

Projednávání novely zákonů o ČT a ČRo se přesouvá do Senátu

06. července 2017 14:00 / autor: Monitor

Pod záštitou místopředsedy Senátu Jiřího Šestáka proběhla v úterý 27. června 2017 debata o novele zákonů o České televizi a Českém rozhlase. Jednání o této novele se fakticky přesouvá z Poslanecké sněmovny do horní komory parlamentu. Důvodem setkání byla také reflexe nedávného projednávání bodu „Riziko politického zneužívání médií v ČR“ v Evropském parlamentu a zvolení poslance za ČSSD Vítězslava Jandáka do rady Českého rozhlasu, které podle Jiřího Šestáka prokázalo, že změna je nanejvýš potřebná.

V tomtéž duchu hodnotili volbu Vítězslava Jandáka do rady ČRo také další účastníci diskuse. Podle poslance Jiřího Zlatušky je skandální, když se politici takto nechávají zvolit. Advokátka Hana Marvanová uvedený krok považuje za jasný důkaz zpolitizovanosti voleb do mediálních rad a zdůrazňuje potřebu spolehlivých pojistek v zákonech, aby u nás nenastal podobný vývoj jako v Polsku nebo Maďarsku. Jak dodala, protivníkem novely je ale paradoxně i Česká televize a Český rozhlas, ačkoli by obě tyto instituce měly mít na zvýšení vlastní nezávislosti zájem. Důvodem je odpor jejich vedení vůči kontrole hospodaření.

Europoslankyně Michaela Šojdrová a poslanec Ivan Gabal se vyjádřili k jednání výboru LIBE Evropského parlamentu koncem května. Ten se zabýval stavem českých médií a jakkoliv bere situaci vážně, konstatoval, že v ČR nedochází k systémovému ohrožení demokracie. Podle Ivana Gabala je důležitá politická kultura v ČR. Obává se v tomto směru snah o udržení ČR mimo jádro Evropské unie. Nebezpečí vidí také v tom, že pravděpodobný vítěz parlamentních voleb nemá dostatečný mechanismus vnitřní kontroly. Přenesení debaty o novele zákonů o ČT a ČRo do Senátu proto vítá, neboť je potřebné, aby se o ní veřejnost dozvěděla.

Debaty se účastnil také mediální expert Milan Šmíd, který upozornil, že politická reprezentace stojí před dvojí volbou. Pokud novelu přijme, vydá se na neprobádanou půdu, protože není jasné, jak bude v českých podmínkách fungovat model inspirovaný Bavorskem. Pokud ale novelu nepřijme, hrozí nebezpečí zneužití stávajícího paragrafu, podle kterého může Poslanecká sněmovna odvolat celou radu ČT nebo ČRo tak, že dvakrát neschválí její Výroční zprávu.