logo Facebook
i slova jsou činy

Pražská mincovna zahájila spolupráci s Českou televizí sběratelskými medailemi Pat a Mat

29. července 2017 06:00 / autor: Jan Mrzena

Tento týden dávala Česká televize o svých plánech hodně vědět.  Dominovaly informace o pořadech, které bude vysílat na ČT1, ČT2, Artu a Déčku, televize představila dokumentární cykly, nové seriály i další série těch osvědčených. Zajímavá byla i zpráva o uzavření memoranda (po letech spolupráce) s Národním památkovým ústavem. Téměř zapadla informace o spolupráci s Pražskou mincovnou. Jakkoliv jde spíše o podnikatelský záměr mincovny, stojí za to ji připomenout. Česká televize díky Pražské mincovně, možná nechtěně, expanduje do prostoru, který způsobem prodeje patří firmám plnícím domácnostem poštovní schránky mnoha zbytečnými reklamními dopisy. Způsob prodeje je zaměřený především na seniory.

První sběratelské medaile Pražské mincovny z edice Pohádkové poklady České televize přinášejí motivy známých postaviček Pata a Mata. Poprvé v historii je na sběratelské medaile mincovního typu vyraženo logo České televize. Jedná se o limitované edice, na které Česká televize poskytla Pražské mincovně licenci. Motiv medailí vychází z grafického návrhu autorů známého stejnojmenného českého animovaného seriálu výtvarníků Lubomíra Beneše a Vladimíra Jiránka, autorem grafického návrhu byla známá medailérka Mária Poldaufová, rytcem Tomáš Lamač.

„Každá jednotlivá ražba unce s Patem a Matem má přímo na hraně vyražené pořadové číslo, dvě identické medaile neexistují, každá je tedy originálem,“ říká předseda představenstva a zakladatel Pražské mincovny Pavel Trtík a dodává: „Pro motivy Pata a Mata jsme se rozhodli na základě velkého úspěchu naší dřívější edice medailí s motivy Krtečka, které u nás pro svá vnoučata kupují především jejich prarodiče.“

Medailí v provedení ryzí stříbro je vydáno 500 kusů, medailí dukát z ryzího zlata vyraženo 100 ks a jedno uncových zlatých medailí ze zlata ryzosti 999/1000 bylo vyraženo také jen 100 ks. Nízký počet vydaných kusů omezuje dostupnost, ale zároveň zvyšuje jejich hodnotu. Fanoušci Pata a Mata si mohou pořídit i cenově dostupnější provedení z ryzí mědi a slitiny nordic gold, používané rovněž k ražbě euromincí.

Postavičky Pata a Mata zahajují sběratelský cyklus, věnovaný tradičním českým pohádkovým hrdinům. Pražská mincovna v letošním roce v této edici dále vydá medaile s motivy úspěšného večerníčku a knihy Chaloupka na vršku výtvarnice Šárky Váchové a známé Včelí medvídky výtvarníka Ivo Houfa.