logo Facebook
i slova jsou činy

Česká televize nabídne na podzim tři nové seriály

28. července 2017 15:00 / autor: Monitor

V úterý měla Česká televize tiskovou konferenci, na které představila své plány pro podzimní vysílání. Jde o sezónu, která začíná v době, kdy lidé začnou trávit více času u televizí a končí vánočními a silvestrovskými hody. Všechny televize v té době postupně přidávají to nejlepší (a nejnákladnější), co pro své diváky vyprodukovaly. Výsledky vysílání pak zásadně ovlivňují jejich reklamní příjmy v dalším roce. Pravda, Česká televize žije hlavně z poplatků, ale i pro ní jsou obchodní příjmy podstatné. A prestižní postavení v žebříčku sledovanosti je také nezanedbatelné. Na druhé straně plány podzimního vysílání obnáší i mnoho zajímavých a hodnotných projektů. A ty jsou vlastně nejdůležitější.

Na tomto místě (níže) přináší Česká média kompletní  (neupravovanou) tiskovou zprávu České televize, která informuje o všech připravovaných podzimních novinkách na jedničce, dvojce, artu a déčku.

Česká televize vstoupí do podzimní sezony se třemi původními hranými projekty. Vedle komediálního seriálu s Klárou Melíškovou, Alenou Mihulovou a Pavlou Tomicovou Trapný padesátky nabídne seriál Soudce AK, kterého se ve druhé řadě ujali čtyři oceňovaní čeští režiséři a který se nyní opírá o inspiraci skutečnými případy. Na obrazovku se v nové sérii vrátí také dlouho očekávaná První republika. V žánru zábavy se Česká televize v původních formátech zaměří primárně na zdravotní prevenci.
„Česká televize v evropském srovnání vyniká svým důsledným zaměřením na původní tvorbu. Ta dokonce v žánru dramatiky a zábavy představuje čtyřicet procent našeho programu,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák a dodává: „Nadcházející sezona ukazuje, že právě v původních látkách a námětech vnímáme i nadále největší potenciál. Rozhodli jsme se totiž v nových řadách rozvinout vlastní úspěšné projekty, jakými byly První republika a Soudce AK, přinést seriál natočený podle scénáře známé české spisovatelky a, což považuji za významné, i na poli zábavy, kde v Česku obvykle dominují zahraniční licence, nabídneme dva původní projekty, Tajemství těla a Zdravotní test národa.“
Nová řada seriálu Soudce AK přinese řadu zásadních posunů. Na seriálu se tentokrát podíleli čtyři režiséři, z nichž tři jsou držiteli Českých lvů, Robert Sedláček, Bohdan Sláma, Radim Špaček a Petr Marek. Ústřední postava, Adam Klos, je v nových dílech již soudcem trestního práva, nezabývá se tedy rodinnými či sousedskými spory, ale soudí ty největší zločince. Tvůrci druhé řady se navíc ve většině případů inspirovali skutečnými zločiny, které ve své době často vzbuzovaly velký zájem veřejnosti.
„Druhá řada seriálu bude o dost dynamičtější než první série,“ říká kreativní producent Jan Lekeš a pokračuje: „Soudní síň bude sice i nadále tvořit těžiště příběhů, ale nabídneme mnohem více exteriérů, akčních scén a ústřední kriminální případ budeme často sledovat i naživo, tak jak se odehrál. A hlavně, dopad trestních činů a Adamových rozhodnutí je nyní mnohem fatálnější. Jak pro společnost, tak pro svědomí samotného soudce.“

V nové sérii se vrací také dlouho očekávané pokračování úspěšné První republiky. Děj se posouvá o osm let, tedy do roku 1928, do období, které charakterizuje prudký společenský i technologický pokrok. V pokračování se znovu objevují ústřední postavy první série i nové motivy a noví hrdinové. „Nové díly budou, v mezích žánru, mnohem dynamičtější a akčnější. Doba první republiky je velmi inspirativní, je to doba, která začala řešit mnoho důležitých společenských témat. To vše se v našem seriálu odráží,“ říká režisér Biser Arichtev. Mezi novými tvářemi První republiky se objeví například Anna Fialová a Brigita Cmuntová, které hrají již dospělé dcery Jaroslava a Kláry Valentových, Stanislav Majer jako tvrdý nekompromisní podnikatel Hans von Lippi nebo Vladimír Polívka coby poručík Jan Andrle.

Třetí novinku České televize představuje komediální seriál režiséra Michala Vajdičky, který vznikl podle scénáře spisovatelky Ireny Obermannové, Trapný padesátky. Objeví se v něm tři výrazné české herečky Alena Mihulová, Klára Melíšková a Pavla Tomicová. Dvanáctidílný seriál chce ukázat, že v padesáti všechno teprve začíná, a že je to pořádný mejdan. Přesně po tom totiž touží seriálové hrdinky Mia, Anča a Ema.
„Padesátka je pro ženu důležitý životní mezník, je to přechodový věk z jedné životní fáze do druhé a je nesmírně zajímavé, jak se dnes tyto ženy mění. Vypadají a chovají se úplně jinak než předešlé generace. Ačkoliv už jsou mnohdy babičkami, cítí se mladé a jsou mladé,“ říká o svém námětu Irena Obermannová.

Zábava na tělo
V žánru zábavy přichází Česká televize na podzim se dvěma původními formáty, které se shodně zaměřují na zdravotní prevenci a informovanost.

Prvním z nich je unikátní experiment v podobě Zdravotního testu národa, který má ambici podat zprávu o skutečném zdravotním stavu české populace. Průvodcem pořadu bude Dalibor Gondík, který říká: „Tematicky je tento pořad vlastně tím, čím se i já poslední dekádu svého života velmi intenzivně zabývám. Denně si měřím tlak, chodím na pravidelné kontroly, snažím se starat o své zdraví. Když se díky našemu pořadu povede něco podobného rozšířit mezi naši populaci, budu nadšen.“

V nových dílech se vrátí i původní velká zábavná show Tajemství těla. Studio tak navštíví uznávaní čeští lékaři a odborníci, kteří se budou věnovat různým aspektům fungování našeho organismu.

„Jsem rád, že se nám podařilo vytvořit pořad, který je užitečný a zároveň baví celou rodinu a v tak vysokém počtu. Reakce dětských diváků nás těší úplně nejvíc. Máme přichystána další dobrodružství, která podstoupí Petr Vacek s Martinem Dejdarem a jejich hosté. Mnohé pokusy si zase budou moci zkusit i naši diváci doma,“ uzavírá kreativní producent Michal Reitler.

Diváci se mohou těšit třeba na Adélu Gondíkovou, Terezu Kostkovou, Sabinu Remundovou, Matěje Rupperta, Aleše Hámu, Lukáše Hejlíka, Ladislava Vízka nebo Romana Šmuclera.

Od Příběhů 20. století po Prasomily. Jedna sezona, čtyřicet nových dokumentárních projektů.

Autorské dokumenty, dokumentární seriály, cykly, docusoapy i nové publicistické formáty. Česká televize přinese na podzim přes čtyřicítku nových projektů, které se věnují současným společenským fenoménům, české vědě, krajině či historii. Nové dokumenty zahrnou například autentický pohled Olgy Špátové na náhradní rodičovskou péči, docusoap o životě světských, mapování neznámé historie Čechoslováků v gulagu nebo nové díly Českého žurnálu.
„Česká televize je i nadále největším producentem dokumentů u nás a projekty, které v nové sezoně odvysíláme, dokládají, jak široký žánrový i tematický záběr na tomto poli máme. Mezi novinkami najdete jak pořady zaměřené na doposud málo zmapované segmenty našich dějin, tak autorské pohledy na ty nejaktuálnější fenomény, jež zažívá naše společnost dnes. Vedle tradičních publicistických magazínů stojí v programu formáty inovativně kombinující různé žánrové prvky. Dokument tak i nadále zůstává oblastí, do které vkládáme velké, nejen tvůrčí, investice,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák.
Česká televize tak na podzim nabídne například třináct nových dokumentárních seriálů a cyklů. Jedním z nich se stane i projekt režisérky Olgy Špátové Rodiče napořád, ve kterém sleduje těžké osudy dětí bez rodičů. V šesti dílech zachycuje šest různých cest, na nichž se setkávají rodiče s opuštěnými a zraněnými dětmi, jež k nim přicházejí z kojeneckých ústavů, z dětských domovů nebo od pěstounů na přechodnou dobu. „Prožila jsem krásné dětství, které mě ovlivnilo na celý život. Trápí mě, že osm tisíc dětí v České republice takové štěstí nemělo a vyrůstá bez rodičů v kojeneckých ústavech a dětských domovech,“ vysvětluje své motivace autorka projektu Olga Špátová.

Aktuálním tématem se zabývá i dokumentární seriál Uzamčený svět z teplické věznice, který má za cíl proniknout do životů těch, kteří si odpykávají první trest a kteří se do své současné situace dostali z nedbalosti, nepozornosti nebo souhrou nešťastných okolností. „Počet recidivistů v českých věznicích roste, sedm z deseti vězňů je ve vězení už poněkolikáté. Dokumentaristé zachycují příběhy odsouzených, kteří k výkonu trestu nastupují poprvé, i propuštěných, jež společnost přijímá většinou s obavami," popisuje kreativní producent Petr Kubica.
V nahlížení do situací a míst, pro běžného člověka neobvyklých, pokračuje i docusoap Světský o životě lidí, kteří většinu času tráví na pouťových či cirkusových štacích, dokumentární seriál Patrola, představující ty, kteří si jako své poslání zvolili obranu národa, nebo Život ve vzduchu, mapující denní chod letiště, řešení krizových situací, i propracovaný systém zajištění bezpečného provozu a komfortu pro pasažéry.
Řada projektů se obrací k tématu českých dějin. Například k třiceti tisícům nevinných československých občanů, kteří byli od 20. do 50. let dvacátého století vězněni v SSSR. Dokumentární cyklus Čechoslováci v gulagu se opírá i o dosud nepublikované archivními materiály KGB. Šestnáctidílný cyklus Příběhy 20. století zmapuje zase řadu dosud filmově ani historicky nezpracovaných fenoménů, které provázely tzv. normalizaci. „Tvůrci poprvé v českém dokumentu využijí metodu a techniku rozpracovanou slavným americkým dokumentaristou Errolem Morrisem, která je založena na očním kontaktu a soustředěných výpovědích,“ prozrazuje kreativní producent Petr Kubica.

Podzim v České televizi přinese i dokumentární portréty významných osobností. Nejen nové díly GENu, ale i soliterní snímky o Karlu Krylovi očima Vladimíra Merty, Jaroslava Hutky nebo Agnieszky Holland, Richarda Müllera v dokumentu Nepoznaný, Luby Skořepová v časosběrném filmu Sama nebo dokumentární portrét herečky Heleny Bušové ve snímku Zapomenutá hvězda Helena Bušová, ale i tenisty Radka Štěpánka.
Dokumentární mix ve vysílání České televize doplní nové díly Českého žurnálu, film Trabantem do posledního dechu nebo dokument Prasomilové o lidech, kteří si pořídili trochu neobvyklého domácího mazlíčka.
Velmi praktická publicistika
Publicistické magazíny, které se na podzim objeví v České televizi, se často nesou v duchu praktické pomoci, rad a návodů pro své diváky. Tak je například koncipován i originální cyklus s uznávaným fotografem Janem Šibíkem, který se spojil s Janem Šmídem, aby ukázal, Jak se fotí. A to na cestách po známých evropských metropolích. „Cílem pořadu je pomoci lidem, aby měli pěkné fotografie z cest a poznali i zajímavá místa, která nejsou v každém průvodci, a poznali tak genia loci daného města,“ shrnuje Jan Šmíd.
Dvojice herců Roman Zach a Jana Stryková pak poradí, jak udělat zásadní změny v bydlení – bez hypotéky, stavebního povolení a bez bourání. „Myslím, že pořad osloví i mladší generaci, studenty, partnerské a novomanželské dvojice. Díky pořadu totiž zjistí, že se nemusí bát zařídit si bydlení svých snů, že designéři nejsou až tak drazí a že je všechno vlastně možné,“ říká moderátor pořadu, herec Roman Zach.
V nových řadách se vrátí také Bedekr, Hlava rodiny nebo oblíbený Herbář.
Kdo dohodí nejdál kancem a kdo mušce vzkřísí komára? Odpovědi na podzim na Déčku.

Česká televize rozšiřuje škálu zábavně vzdělávacích pořadů na Déčku. Od podzimu se tak děti budou učit základy italštiny a němčiny, vzdělají se v klasické hudbě a dozví se i to, že české dějiny jsou plné bláznivých příběhů. Podzim také přinese pokračování vůbec prvního českého sitcomu pro děti o sympatických strašidlech a nesympatické rodině v druhé řadě seriálu Mazalové.
„Je prokázané, že vědomosti nabyté pouhým memorováním se v hlavě moc dlouho neudrží. Proto vždy hledáme u vzdělávacích pořadů formu, která děti zaujme, pobaví a zároveň je něco skutečně naučí,“ přibližuje strategii Déčka, jehož mottem je zábavné vzdělávání, výkonný ředitel ČT :D Petr Koliha. „Letos na podzim rozšiřujeme jazykové a hudební kurzy, ale nabídneme i odvážný formát o české historii. Současně jsme pro všechny tyto pořady připravili i rozšířenou verzi na webu Déčka, který se stal nedílnou součástí naší stanice.“

Zcela novým, originálním formátem, který Déčko na podzim nabídne, bude DějePIC! Zábavná talkshow protkaná scénkami, reportážemi a nejrůznějšími rubrikami, seznámí malého diváka s českými dějinami. Moderátor pořadu, herec Tomáš Jeřábek, v každém ze šestnácti dílů cyklu přivítá váženého hosta, například praotce Čecha, chrabrého Jana Žižku, nebo nejstaršího českého kronikáře Kosmase. Zazní předělávky hitů od Luneticů nebo Kabátů, dojde i na historický teleshopping a nakonec vše na pravou míru uvede Vincent Veritas. „Pro některé děti to možná bude úplně první setkání s českou historií. Věříme, že když uvidí, že naše minulost je plná krásných i neuvěřitelných příběhů, třeba v nich právě tento cyklus vzbudí trvalý zájem o dějiny, což by jim v dospělosti mohlo výrazně pomoci, aby se lépe orientovali i v současném světě,“ říká kreativní producentka Lenka Poláková.
Déčko pokračuje v tvorbě pořadů rozvíjejících jazykové schopnosti svých dětských diváků. Po sérii Francouzština s Bílou paní, na níž na webu Déčka nově navazuje Němčina s Bílou paní, uvede pořad Čau Bambini se známých kuchařem Emanuelem Ridim. Ten ke svému novému angažmá říká: „Chci nadchnout děti pro svůj rodný jazyk a mým snem je, aby si každé české dítě dokázalo v italštině objednat zmrzlinu.“

Ambici zábavně vzdělávat má i nový pořad Pavla Šporcla zaměřený na vážnou hudbu. V Hudebních perličkách představí slavné skladatele a jejich zásadní díla. „Nemalé procento mladých lidí přichází na to, že klasická hudba není výhradně vážná, ale že je plná nejrůznějších pozitivních emocí. Mnohdy je překážkou pouze fakt, že zatím neměli příležitost se s touto hudbou setkat, nebo je odradily posluchačsky náročné kusy,“ vysvětluje Pavel Šporcl. V pětiminutových dílech bude hrát nejen na housle, ale i na klavír, a někdy dokonce zazpívá. Hudební zajímavosti, třeba proč jede ve známé písničce poštovský panáček do Rokycan, nebo kdo mušce vzkřísil jejího milého komára, nabídne nový pořad Zpívejte s námi. Dvanáct známých lidovek, v originálním výtvarném zpracování Venduly Chalánkové, zazní v podání Kühnova dětského sboru.
Vůbec první český původní sitkom pro děti, Mazalové, se dočkal svého pokračování. Diváci se tak znovu setkají se svými oblíbenými postavami – důstojnou bílou paní Albínou, která vypadá na třicet, ale ve skutečnosti je jí tři sta, rytířem Theobaldem, který občas ztrácí hlavu (nejen obrazně), zbrklým alchymistou Balonem, který neustále zdůrazňuje, že není strašidlo, ale pouze vypil lektvar nesmrtelnosti, vodníkem Dušičkou, který denně prožívá nejstrašnější den svého života, a konečně s kouzelným zrcadlem, které všechno ví a každému tím občas leze na nervy. „Albína bude mít dvojnici, navštíví je sedm trpaslíků, hejkal i chůva z budoucnosti, Baloneho málem sežere masožravá kytka, Hugo z hradu udělá atrakci, a dokonce – paní Růžena se promění ve skutečnou Lucii Bílou,“ vypočítává scenárista Rudolf Merkner.

Padesátiletá Husa a stodesetileté Vinohrady. Art na podzim ve znamení divadla.
Husa na provázku a Divadlo na Vinohradech představují kulturní fenomény s fascinující historií. Té se budou od podzimu na ČT art, u příležitosti výročí obou scén, věnovat nové dokumentární cykly. Další se zaměří na světově uznávanou primabalerínu Dariu Klimentovou nebo současné výrazné osobnosti výtvarného umění.
„ČT art vstupuje s podzimem do svého pátého roku velkoryse i tradičně, přímým přenosem inscenace Lásky jedné plavovlásky – Plavovlásky jedné lásky divadla Husa na provázku. Málokteré divadlo se totiž zapsalo do dějin československé kultury tak podstatným způsobem, jako právě tato scéna,“ říká výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl. Legendárnímu brněnskému divadlu bude také věnován desetidílný dokumentární cyklus Husa na provázku, který provede diváky dějinami i současností tohoto experimentálního souboru, slavícího letos padesát let od svého vzniku.
O šedesát let starší je Vinohradské divadlo. Přesně 24. listopadu 1907 se na jeho prknech odehrálo první představení. Šestidílný dokumentární cyklus s hranými prvky Dobru, pravdě, kráse pojme následný vývoj této pražské scény až do dnešních dní. „Jedná se patrně o nejobsažnější český dokument mapující historii jedné divadelní scény v naší republice. A přestože je to převážně inscenovaný dokument, všechny dialogy, výpovědi reálných postav ztvárněných současnými herci i komentáře průvodce pořadem mají téměř stoprocentní podklady v dobových dokumentech a memoárech protagonistů. Poslední předlistopadová desetiletí vinohradské scény pak komentují pamětníci a členové souboru,“ říká režisér Pavel Jandourek.

Vedle divadla bude mít na Artu svůj tradiční prostor hudba, a to v novém diskuzním pořadu Linka, v němž kytarista Rudy Linka povede dialog s nejrůznějšími osobnostmi hudebního světa, jako jsou Matěj Ruppert, Miroslav Vitouš nebo John Scofield. „Celý námět a scénář pořadu je úplně prostý, muzikant přijede navštívit muzikanta. O co se ale já v našem pořadu snažím, je ukázat bezprostřednost, přirozenost a radost, kterou hudba nejen rozdává, ale i vyžaduje, a že mezi žánry hudby není tak velký rozdíl, jak si mnozí myslí. Hudba je způsob komunikace, která je daleko přímější než komunikace slovní. Přesně jako linka,“ vysvětluje Rudy Linka.
Na výtvarné umění se zaměří dokumentární seriál Orbis Artis, který vznikl na základě stejnojmenné knihy režiséra, kameramana a fotografa Jaroslava Brabce. Ten dlouhá léta sleduje dění v oblasti tuzemského výtvarného umění a v každém díle svého nového pořadu přinese záznam vzniku jednoho konkrétního díla současného umělce. Vlastní dokumentární cyklus pak bude věnován i světově uznávané české tanečnici, a nyní fotografce, Darie Klimentové.
Podzim na ČT art se ponese také ve znamení již zavedeného cyklu Šumné stopy, v němž se David Vávra tentokrát podívá do Rumunska. Úterní večery budou patřit slavnému finskému režisérovi Aki Kaurismäkimu a šestici jeho snímků vysílaných – jak je na Artu zvykem – v původním znění s titulky.