logo Facebook
i slova jsou činy

ČTÚ chce zavést novou regulaci mobilního trhu, nefunguje na něm prý hospodářská soutěž

21. srpna 2017 11:21 / autor: Vojtěch Berka

Na trhu s mobilními službami neprobíhá efektivní hospodářská soutěž. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) tak usuzuje z výsledků tříkriteriálního testu, který nechal vypracovat. Doporučí proto Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zařadit trh s mobilními daty na seznam trhů vhodných pro regulaci ex ante.

Účelem takzvané regulace ex ante, nebo také sektorové regulace, je chybějící účinky hospodářské soutěže nahradit. Dopadá proto pouze na některé z operátorů. Při výběru toho, které operátory regulovat a které ne, se řídí konceptem významné tržní síly. Daným společnostem pak může uložit povinnost poskytovat rovný přístup k síti i ostatním subjektům, vyžadovat po nich výrazně vyšší transparentnost, nebo dokonce přímo regulovat jejich ceny.

Tyto nástroje by měli úřady využívat do doby, než se konkurenční prostředí narovná. V otázce hodnocení situace na mobilním trhu již s ČTÚ Antimonopolní úřad úzce spolupracuje. Možné změny vítá i Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS).

„Již delší dobu upozorňujeme ČTÚ na pokřivení trhu vlivem tzv. ,šedých operátorů.‘ Vítáme, že se regulátor ve své zprávě začíná tímto fenoménem vážně zabývat. Zároveň věříme, že se nejedná pouze o laciné gesto na základě trvajícího politického tlaku na náš sektor,“ sdělil Ecofinu Jiří Grund, výkonný ředitel APMS.

Podobně pozitivně vnímá rozhodnutí ČTÚ i největší český operátor, O2. „Na to, že trh je pokřivený, upozorňujeme už dlouho a aktivitu ČTÚ proto vítáme. S regulátorem na analýze spolupracujeme a dodáváme podněty i potřebné důkazy. Je dobře, ze úřad se touto situací konečně zabývá a doufáme, ze to povede k řešení skutečných problémů na trhu,“ uvedla tisková mluvčí operátora Lucie Pecháčková. T-Mobile situaci nechtěl komentovat, dokud se s analýzou ČTÚ blíže neseznámí.

O poznání ostřeji se pak k celé situaci vyjádřil Vodafone. „Samozřejmě nás bude zajímat, jak regulátor v analýze zohlednil bezprecedentní sdílení sítí mezi společnostmi O2/CETIN a T-Mobile, které je kritickým problémem českého trhu, a které již šetří Evropská komise, a k jakým zásadním změnám od předchozí analýzy na Českém trhu podle ČTÚ došlo,“ napsala mluvčí Vodafonu Markéta Kuklová.