logo Facebook
i slova jsou činy

Rada řešila kanál ČT24 i letní reprízy

24. srpna 2017 13:06 / autor: Jan Mrzena

Na včerejším jednání informoval radu generální ředitel Petr Dvořák o přístupu České televize k připomenutí srpnových událostí roku 1968 a rozdělení Československa před 25lety. „Připravujeme celodenní vysílání z brněnské vily Tugendhat, vysílání začne v pátek 25. srpna deset minut před devátou ranní a každou hodinu nabídne kontinuální vstupy do vysílání ČT24 přinesou rozhovory s významnými osobnostmi,“ uvedl Petr Dvořák, „ve speciálním vydání pořadu Události, komentáře, se sejdou předsedové vlád obou zemí – Bohuslav Sobotka a Robert Fico s bývalým předsedou vlády Petrem Pithartem a bývalým slovenským ministrem zahraničí Milanem Kňažkem.“ Diskusi doplní exkluzivní rozhovory s tehdejším premiérem České republiky Václavem Klausem a Slovenské republiky Vladimírem Mečiarem. Generální ředitel informoval mimo jiní i o plánu předvolebních debat, změnách a nových postech zahraničních zpravodajů a prázdninové akci Déčka. „Na čtvrtek 24. srpna Česká televize připravila sportovní odpoledne pro zaměstnance. Za účasti vrcholových sportovců skifaře Ondřeje Synka, krasobruslaře Tomáše Vernera nebo vícebojaře Adama Helceleta si mohou vyzkoušet některé sportovní disciplíny, práci sportovního redaktora nebo moderátora. Součástí doprovodného programu je například i prezentace dětské stanice ČT Déčko,“ dodal závěrem Petr Dvořák.

Rada se poté seznámila s vysíláním zpravodajské ČT24. Nejvýznamnější domácí událostí první poloviny roku byla vládní krize kvůli odvolávání ministra financí Andreje Babiše. Měsíc trvající turbulence na politické scéně spustilo 2.května oznámení premiéra Bohuslava Sobotky o demisi celé vlády. Mimořádné celodenní vysílání o demisi sledovalo na ČT24 v průměru 111 tisíc diváků, při zásahu 1.921.000 a celodennímu podílu na publiku 8,45 %. Mimořádný zájem o zpravodajství ČT trvalo další tři týdny až do jmenování Ivana Pilného novým ministrem financí a do následné výměny na ministerstvu školství. ČT24 věnovala vládní krizi přes 140 hodin čistého času. K tématu v přímých přenosech, politických prohlášeních nebo v publicistických částech a relacích hovořili 192 hosté. Velký zájem vyvolal i přenos mimořádné schůze sněmovny (průměrná sledovanost 212 tisíc diváků, podíl na publiku 11,46 % a zásah 1.171.000 diváků.) a zpravodajské pokrytí volebních sjezdů ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Zahraničnímu zpravodajství dominovaly zejména předčasné volby ve Velké Británii, prezidentské volby ve Francii, parlamentní volby v Nizozemsku a inaugurace prezidenta USA Donalda Trumpa. Vysílání ČT24 se nevyhnulo ani mimořádným vysíláním a reakcím na další teroristické útoky v Evropě (Velké Británie, Švédsko a Rusko). Odvysílala v prvním pololetí 2017 celkem 183 hodin mimořádného zpravodajství. Tohoto živého vysílání se zúčastnilo 324 hostů. Prostor dostaly připomenutí lidické tragédie, konce 2. světové války nebo výročí narození Marie Terezie. Tradičně velkou pozornost drží diskusní pořady,

Radní poté diskutovali s ředitelem programu Milanem Fridrichem o nasazování repríz v letních měsících. K tématu se vrátíme na Českých médiích v samostatném příspěvku. Příští jednání rady je plánováno na 13. září.