logo Facebook
i slova jsou činy

Český rozhlas připravil před volbami do Poslanecké sněmovny projekt předvolebního vysílání

02. září 2017 06:00 / autor: Jan Mrzena

Na jednání Rady Českého rozhlasu informoval generální ředitele René Zavoral o projektu předvolebního vysílání. Radní vzali zprávu na vědomí. Česká média přináší ucelenou informaci Českého rozhlasu, která vlastně reaguje na zahájení horké fáze předvolební kampaně.

Vysílání rozhlasu před volbami do Poslanecké sněmovny má ambici přinést základní informace o volbách i praktické rady pro voliče. Chybět přirozeně nebudou ani předvolební debaty. Téma voleb se objeví na regionálních stanicích, Radiožurnálu i na Českém rozhlase Plus.

„Jedním z hlavních úkolů Českého rozhlasu jako média veřejné služby je informovat veřejnost o volbách i kandidujících subjektech objektivně a transparentně. Pořadí účastníků je proto určeno losováním za účasti notáře a s videopřenosem na webových stránkách. Jak zaměstnanci, tak vysílání Českého rozhlasu jako celku se také řídí pravidly, která zaručují udržení nestrannosti,“ upřesňuje generální ředitel René Zavoral.

Regionální lídři se představí ve svých regionech ve „Vizitkách“, kde budou odpovídat na předem známé otázky. Všechny „Vizitky” budou dostupné i na webu Českého rozhlasu v rubrice VOLBY a na zpravodajském serveru iROZHLAS.

Na kandidáty voleb čekají debaty lídrů všech kandidujících stran, hnutí a koalic. Účastníci budou rozděleni na základě losu do pěti debat o 6 kandidátech. Zůstane-li původních 31 kandidujících subjektů, bude v první debatě 7 účastníků. Debaty budou vysílány od 9. do 13. října ze studia Českého rozhlasu společně na stanicích Český rozhlas Radiožurnál a Plus.

K závěrečné debatě, která se uskuteční 20. října, budou vzhledem k většímu počtu kandidujících pozvány pouze subjekty, které budou mít 24 hodin před začátkem této debaty reálnou šanci překročit 3,5% hranici. Debata bude živě vysílána na stanicích Český rozhlas Radiožurnál a Plus za účasti publika. Živé videopřenosy všech debat budou k dispozici na webu.

V rámci „Rozhovoru s lídrem" budou představovány programové priority, názorové postoje a záměry všech kandidujících subjektů. Pořad bude vysílán v premiéře na Českém rozhlase Plus, v repríze na Radiožurnálu.

Stejně jako v minulých předvolebních obdobích platí speciální Předvolební pravidla pro zaměstnance a spolupracovníky Českého rozhlasu, která slouží k udržení nestrannosti a objektivity. Veškeré informace k předvolebnímu vysílání je zveřejněna na webové stránce http://www.rozhlas.cz/informace/volby2017.