logo Facebook
i slova jsou činy

Potřeba emancipace rozhlasové rady je mýtus

20. září 2017 06:00 / autor: Jan Mrzena

Mýty nebo realita? Politici trávili v končící sněmovně hodně času nad otázkami - Nepotřebují malé rady právní subjektivitu? Vládnou penězi, aby měly k dispozici nezávislé analýzy? Umí posoudit naplňování kodexu? A jednoduchý mýtus měli po ruce – Musíme změnit zákon a rady vedle generálních ředitelů emancipovat. Netřeba dodávat, že v takové chvíli mýtus zvítězil a zákonodárná iniciativa, nevěda jak emancipovat, skončila.

Česká média sledují činnost rad kontinuálně a podrobně. S nezávislými analýzami momentálně nejvíce pracuje Rada Českého rozhlasu. Mluvené slovo je podstatou veřejné rozhlasové služby a základní důvodem existence Českého rozhlasu. Navíc žádné jiné médium u nás pak nemá tolik prostoru pro informace o kauzách a jejich souvislostech. Rada pak podle zákona sleduje naplňování zásad objektivity a vyváženosti, stejně i naplňování kodexu. Proto často zadává vypracování nezávislých analýz, které popisují, jak vypadal mediální obraz konkrétních událostí v Českém rozhlasu. A ještě před projednáním na veřejném zasedání, rada organizuje veřejné prezentace analýz.

Například před týdnem byla veřejná prezentace analýzy vysílání rozhlasu Agenda přebytku státního rozpočtu za rok 2016 a Mediální prezentace návštěvy Dalajlámy v ČR v říjnu 2016. Obě zpracovala na objednání rady společnost FOCUS. A za týden bude veřejná prezentace Analýzy relací Výběr ze zahraničních médií a pořadu Svět ve 20 minutách stanice ČRo Plus a Analýza mediální prezentace konfliktu v Sýrii. Tyto analýzy zpracovala společnost MEDIATENOR. Peníze na analýzy rada plánuje sice v rámci rozpočtu Českého rozhlasu, ale rozpočet schvaluje sama, takže záleží jen a jen na radních, jak svůj prostor naplní.

Rada téměř na každém zasedání řeší, zdali a jak byl porušen Kodex Českého rozhlasu. Často i porušení kodexu konstatuje a žádá po generálním řediteli nápravu. René Zavoral následně radu informuje o opatřeních, případně i postizích. Například rada poukázala na porušení kodexu na posledním jednání u článku na stránkách www.irozhlas.cz z 23. května 2017 s názvem "Radioaktivní mrak, arabština na úřadech i CIA útočí v Sýrii. Sestavili jsme nový žebříček falešných zpráv".

Nutnost emancipovat radu, aby mohla lépe kontrolovat Český rozhlas, je tedy čirý mýtus. Záleží na odvaze a pracovitosti radních. Ti rozhlasoví změnu zákona (kvůli vlastnímu rozpočtu, nezávislým analýzám a hodnocení naplňování kodexu) rozhodně nepotřebují.