logo Facebook
i slova jsou činy

O médiích v Knihovně Václava Havla

08. října 2017 06:00 / autor: Jan Mrzena

Volby se blíží. Budou klíčové, možná v historii samostatné České republiky nejdůležitější. Třeba občané demokraticky rozhodnou o budoucím omezování demokracie u nás, třeba se posuneme k režimu, který je postaven na principech autokracie. K takovým principům patří i změny v pohledu na nezávislost médií a tím i jejich fungování. V té souvislosti se konají vedle tradičních politických debat kandidátů na poslance, či ministry i debaty politologů, publicistů a dalších odborníků. Právě v těchto debatách je často slyšet to, co mainstream nepublikuje. Právě v těchto debatách se často rodí i budoucí politický názor, který reaguje na to, co může nastat třeba za rok. Pozadu přirozeně nezůstává ani Knihovna Václava Havla. V rámci Festivalu demokracie (doprovodné akce Fórum 2000) pořádá 10. října hned dvě akce., které se zásadně týkají i médií.

Na pořádání té první (odpolední) se podílí také Pravý břeh a téma odráží aktuální problémy, které erodují veřejný prostor nejen u nás:

SMĚŘUJE ČR NA ZÁPAD, NEBO NA VÝCHOD? VNITŘNÍ POLITIKA, ZAHRANIČNÍ ORIENTACE, EKONOMIKA, MÉDIA

V některých společenských kruzích v Česku roste náklonnost k ruskému a čínskému autoritativnímu režimu, stejně jako nedůvěra v klasickou liberální demokracii a skepse vůči tradiční politice. Objevují se pokusy o oligarchizaci politiky a o propojení politické, ekonomické a mediální moci. Může tato výbušná směs ohrozit demokratické základy České republiky? A pokud ano, jak tomu čelit? Diskutovat budou politolog Stanislav Balík, novinář Jefim Fištejn, ekonom Karel Kříž a šéfredaktor Echo 24 Dalibor Balšínek. Moderovat diskusi bude politolog Lubomír Kopeček.

Druhá akce (večerní) bude v mnohém navazovat, na její pořádání se podílí také platforma pro nezávislost a pluralitu sdělovacích prostředků Svobodu médiím! Téma odráží tak aktuální problém, které erodují veřejný prostor nejen u nás. A je možná, v tomto ohledu, klíčové:

MÉDIA A POLITIKA: KDO KOHO KONTROLUJE?

Média bývají považována vedle moci výkonné, zákonodárné a soudní za čtvrtou nezávislou moc ve státě. Platí to ještě? Jak se změnila situace poté, co média začaly skupovat vlivné podnikatelsko-politické skupiny? A mají média veřejné služby šanci udržet si svou nezávislost a kritický odstup? K diskusi jsou pozvání Hana Marvanová, právnička, Svobodu médiím!, Adam Černý, předseda Syndikátu novinářů ČR, Martin Vadas, bývalý šéfredaktor zpravodajství ČST a předseda FITES, Jan Payne, neurolog a VŠ pedagog, Svobodu médiím! Diskusi má moderovat novinář a spisovatel Daniel Raus.

Pro úplnost, v úterý nebude žádná předvolební debata v České televizi, ani na Nově, ani na Primě. Pouze na TV Barrandov proběhne Duel Jaromíra Soukupa, ale až od půl desáté.