logo Facebook
i slova jsou činy

Piráti u soudu neuspěli

19. října 2017 13:20 / autor: Jan Mrzena

Hned několik politických stran odsoudilo záměr televize Nova vysílat dnes večer Duel Andreje Babiše a Lubomíra Zaorálka. Nova pojala tuto diskusi jako vrchol svého předvolebního vysílání, dala jí lukrativní prostor. Pro Novu jde o debatu „nejpravděpodobnějších kandidátů na premiéra.“ Jiné politické strany duel odsoudily, protože se z jejich hlediska jedná o porušení soutěže stran, které může ovlivnit výsledek parlamentních voleb.

Možnosti, jak řešit takové případy, prověřila důkladně Pirátská strana. „Novu i Radu jsme požádali nejprve napřímo. Až poté jsme věc zveřejnili. Nova však dál porušuje své zákonné povinnosti a regulující orgán nekoná,“ vysvětloval motivaci Pirátů předseda Ivan Bartoš. „Model duelu je sice na Západě běžný, ale funguje v systému dvou dominantních stran. Tvrdit, že ČSSD je dominantní, by dnes bylo hodně odvážné.“

Poté Piráti podali podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání s tím, že TV Nova poruší vysíláním duelu zákon. Rada odmítla podniknout jakékoliv kroky v hodnocení obsahu, který se ještě nevysílal. Odmítla tedy to, co sama nazvala cenzurou. Piráti trvali na tom, že plánovaná diskuse je nezákonná. Podali proto na radu žalobu a požádali soud o předběžné opatření, které by nařídilo soukromé televizi poskytnout prostor i dalším politickým stranám.

Dnes Městský soud pro Prahu 1 žalobu zamítl. Soud nenašel žádný důvod, proč by se jí měl zabývat. Zásah do vysílání soudní cestou se tedy nekoná. RRTV bude vysílání v období před letošními volbami řešit tak, jak je zvyklá. Vedle monitoringu vysílání si nechá zpracovat i související analýzy a poté rozhodne. Jak dlouho ten proces potrvá? Před několika týdny rada uzavřela podobné předvolební vysílání z roku 2016. Lze tedy odhadnout, že rozhodnutí padne někdy na podzim příštího roku.