logo Facebook
i slova jsou činy

CME zvýšila za letošních devět měsíců provozní zisk o 20%

24. října 2017 10:42 / autor: Jan Mrzena

Central European Media Enterprises dnes zveřejnila výsledky hospodaření za tři čtvrtletí letošního roku. Společnost v České republice vlastní provozovatele televizních kanálů skupiny Nova. Její televize vysílají také na Slovensku, v Bulharsku a Rumunsku, tedy pro území s více jak 40 miliony obyvatel. Celkové výnosy CME v uvedeném období zvýšily na 378,1 mil. USD, přičemž za stejné období minulého roku byly 356,1 mil. USD. Provozní zisk se zvýšil na 72,2 mil USD, oproti loňskému 60,1 mil. USD. Narostla i hodnota OIBDA na 97,9 mil. USD. Tržby z reklamy se zvýšily o 10%, rychleji rostly poplatky za distribuci kanálů od provozovatel kabelových a satelitních platforem a příjmy z předplatného – o 20%. Dobrou ekonomiku ovlivnily výsledky třetího čtvrtletí. Vzhledem k oznámení prodeje, nejsou v uvedených údajích zahrnuty výsledky televizních stanic v Chorvatsku a Slovinsku.

Meziročně rostou CME výnosy televizí ve všech čtyřech zemích, nejrychleji v Rumunsku. Největší objem přináší i nadále skupina Nova v České republice. Za letošní tři čtvrtletí dosáhly výnosy společnosti na českém trhu 135,5 mil USD, což je přibližně 2,95 mld. Kč. Za stejné období minulého roku výnosy byly 128,6 mil. USD, tedy asi 2,8 mld. Kč. Hodnota OIBDA se zvýšila z loňských 46,4 mil. USD na letošních 49,1 mil. USD. Daleko rychleji roste OIBDA v Rumunsku a na Slovensku.

CME vykazuje své hospodaření v amerických dolarech. V poslední době je pohyb měn jednotlivých zemích, kde společnost působí, celkem dynamický. Porovnání vývoje ekonomiky je tím ovlivněno. Společnost vysílá 27 televizních kanálů - v Bulharsku (bTV, bTV Cinema, bTV Comedy, bTV Action, bTV Lady a Ring), v České republice (Nova, Nova 2, Nova Cinema, Nova Sport 1, Nova Sport 2, Nova International, Nova Action a Nova Gold), v Rumunsku (PRO TV, PRO TV International, Acasa, Acasa Gold, PRO Cinema, Sport.ro, MTV Romania, PRO TV Chisinau a PRO 2 MOLDOVA) a na Slovensku (TV Markíza, Markíza International, Doma a Dajto). Akcie CME jsou obchodovány na burze v New Yorku (NASDAQ) a na Burze cenných papír Praha pod burzovním symbolem CETV.