logo Facebook
i slova jsou činy

Jednání Rady Českého rozhlasu – personální změny ve vedení, olympijské vysílání, ale i výroky Tomia Okamury

03. listopadu 2017 06:00 / autor: Jan Mrzena

Jednání Rady Českého rozhlasu proběhlo tentokrát ve Zlíně. Generální ředitel René Zavoral informoval o podpisu kolektivní smlouvy. Poté seznámil radní se změnou ve vedení odboru Archivních a programových fondů. „Po několika zklamáních s personálním obsazením se od 1. 12. novým vedoucím stane Dušan Radovanovič, který může tomuto oddělení, vtisknout novou, a především moderní tvář,“ přiblížil své rozhodnutí René Zavoral. Ve funkci na konci listopadu skončil na vlastní žádost Jan Novotný. Zásadním úkolem nového vedoucího bude také řešení archivních fondů v regionech.

Další významnou změnou projde i vedení Dvojky. Na post šéfredaktora k 31. prosinci rezignoval Martin Groman. Nástupce vybírá generální ředitel společně s ředitelkou programu Evou Hazdrovou – Kopeckou, „tady mě čekají ještě rozhodování a vyjednávání. Nicméně věřím, že od Nového roku bude mít Dvojka nového šéfredaktora nebo šéfredaktorku,“ ujistil radní René Zavoral. Současně radní informoval o jmenování Jiřího Maliny ředitelem Nových médií.

Rada poté vzala na vědomí informace o Olympijském vysílání rozhlasu. Kompletní vysílací práva pro Českou republiku má Eurosport, Česká televize získala pouze sublicenci. Český rozhlas proto připravil rozsáhlý projekt, jehož těžištěm bude osmnáctihodinové živé vysílání na Radiožurnálu po celou dobu Olympijských her.

„V minulých dnech zazněly ostré výroky z úst předsedy Tomia Okamury o hospodaření Českého rozhlasu a vůbec o hospodaření médií veřejné služby,“ vrátila se předsedkyně rady Helena Dohnálková k zásadní mediální kauze minulého týdne. „Pan generální ředitel k tomu zaujal velmi ostré stanovisko a ohradil se proti výrokům Tomia Okamury. Já bych se za sebe i kolegy z předsednictva se připojila k tomuto stanovisku.“ Radní poté o kauze delší dobu diskutovali. V názorech se projevoval rozpor v pohledu na to, co rada může a co reálně dělá při konkrétních kontrolách hospodaření rozhlasu.

Příští schůze Rady Českého rozhlasu je plánována na 30. listopadu v Českých Budějovicích.