logo Facebook
i slova jsou činy

Kulaté výročí satelitního televizního vysílání

19. listopadu 2017 14:00 / autor: Jan Mrzena

Rok 1962 se zapsal do historie satelitního TV vysílání. Televizní signál totiž poprvé překonal Atlantický oceán. Miliony diváků v USA, Evropě a Japonsku mohly sledovat živý přenos tiskové konference amerického prezidenta Johna F. Kennedyho. Tento významný historický moment se uskutečnil díky malému satelitu Telstar 1 společnosti AT&T, který stojí za zrodem satelitního TV vysílání. Do konce roku 1962 se americké televizní pořady dostaly na obrazovky diváků v šestnácti zemích světa.

Technologie satelitního TV vysílání je společně s GPS navigací jedinou vesmírnou technologií, která se masově rozšířila do celého světa. Za tak širokým využitím stojí především rozvoj vesmírných technologií v období studené války, kdy největší země světa podstoupily tzv. vesmírný závod. Sovětský svaz a Spojené státy neoficiálně soupeřily v dobývání a výzkumu vesmíru. Principy raketového pohonu, na nichž byl vývoj satelitní technologie založen, jsou známé již ze začátku druhého tisíciletí.

Technologické pokroky jako vypuštění první telekomunikační družice za účelem přenosu televizního signálu v roce 1962 předurčily založení první veřejné televizní satelitní služby. Tuto novinku představila americká společnost Public Broadcasting Service (PBS) v roce 1978. Zcela zdarma poskytla televizní signál do všech amerických domácností a stala se tak jednou z nejoblíbenějších služeb v celých Spojených státech.

Významné rozšíření bezplatné satelitní televize v USA a poté i v Evropě nastalo v osmdesátých letech po uvedení satelitních zařízení pro příjem „Direct-to-Home“ (DTH) televize. Skutečné masové rozšíření satelitní televize ale nastalo na začátku devadesátých let s příchodem digitálního satelitního vysílání v Japonsku, USA a v Evropě. Na evropském kontinentu představila tento typ vysílání lucemburská společnost Société Européenne des Satellites (SES), první evropský soukromý provozovatel satelitů se sídlem v Betzdorfu.

Společnost SES vypustila svou první družici ASTRA 1A do vesmíru v roce 1988. Byla umístěná na orbitální pozici 19,2°E a nesla šestnáct transpondérů, z nichž každý dokázal přenášet TV signál jednoho analogového televizního programu. Byl to první satelit, který poskytl středně výkonné satelitní pokrytí západní Evropy pomocí přenosu signálu v Ku-pásmu a poprvé umožnil příjem televizního signálu pomocí malé satelitní antény o průměru 90 cm.

Cílem SES nikdy nebylo umístit jen jeden satelit na jednu orbitální pozici. Tato evropská společnost vyvinula revoluční techniku nazvanou kolokace, tedy umístění více satelitů na téměř stejnou orbitální pozici. Několik satelitů se tak nachází blízko sebe a přijímací zařízení na Zemi je rozpoznávají jako na jedné orbitální pozici. Kolokace také umožnila vytvořit jedinečný prostor na oběžné dráze. Takové umístění satelitů zajistilo plynulý provoz v případech, kdy vznikl problém u jednoho satelitu. Na jiném se aktivoval záložní transpondér, který byl díky krátké vzdálenosti okamžitě k dispozici.

Společnost SES tak dokázala zdvojnásobit satelitní kapacitu z jedné orbitální pozice tím, že do těsné blízkosti své první družice ASTRA 1A vypustila druhý satelit ASTRA 1B. Od vypuštění první družice rozšířila SES svou flotilu o více než padesát družic na geostacionární oběžné dráze a dvanáct satelitů na střední oběžné dráze. Přenáší více než 7 740 televizních programů, z toho 2 587 v HD a 20 v Ultra HD kvalitě.

Vývoj satelitní technologie bude pokračovat i nadále. Od svého vzniku ušla dlouhou cestu a dnes ji můžeme považovat za nepostradatelnou součást našeho života – přenáší velké množství televizních programů, poskytuje spolehlivý přenos dat, ale zajišťuje i satelitní geolokační služby, jako například GPS navigace.